Kariéra: Pět tipů, jak vytvořit moderní životopis, který zaujme

Pracovní portál Cliqjobs.com zveřejnil tipy pro uchazeče o nové zaměstnání, jak sestavit životopis s ohledem na reálnou situaci na pracovním trhu. Rady jsou relevantní mj. i pracovníky v oblasti informačních technologií.

Kariéra: Pět tipů, jak vytvořit moderní životopis, který zaujmeHledáte zaměstnání? Začněte správným životopisem, který zaujme,“ radí pracovní portál Cliqjobs.com a nabízí několik tipů, jak takový životopis vytvořit.

Vhodná designová úprava životopisu je prvním z nich. Pracovní zkušenosti je prý vhodné uvádět v bodech nebo krátkých větách. Dlouhá souvětí nebo souvislé texty mohou odrazovat od čtení a životopis se stává nezajímavým.

Mějte na paměti fakt, že se zaměstnavatelé probírají záplavou dokumentů a každému životopisu věnují maximálně jednu minutu,“ uvedl ve zprávě pro média Lubomír Husar z Cliqjobs.com a ředitel personální agentury Colorbee, který dodal „Zkuste na svém životopisu zapracovat o hodinku déle a pozornost věnujete i designové úpravě.

I přes doporučovanou střídmost textu je potřeba uvádět důležité podrobnosti o náplni práce v předchozích působištích a vyvarovat se lakonickým popisům své činnosti.

Personalista rychlým pohledem zjistí, že se nic podstatného nedozví a odloží ho. Pokud zrovna nemá o uchazeče nouzi, už se k němu nikdy nevrátí,“ upozorňuje Lubomír Husar.

Životopis je prý vhodné také správně strukturovat po chronologické stránce s tím, že přítomnost je důležitější než minulost.

Při tvorbě životopisu proto začínejte praxí a současné zaměstnání uveďte hned na začátku,“ radí Lubomír Husar. Nedoporučuje tedy začínat vzděláním a prvními kariérními krůčky.

Nebojte se zmínit úspěchy, kterých jste dosáhli a prodat svoje schopnosti a zkušenosti. Pokud vás zaměstnavatel nezná, jedinou možností, jak si o vás udělat obrázek, je životopis a průvodní dopis, kterým se představíte,“ radí portál Clicqjobs.com.

Co do životopisu naopak nepatří?

Lubomír Husar radí nevyužívat slova s konfliktním nádechem. Například zahrnout do životopisu negativní hodnocení svých předchozích zaměstnavatelů, pracovních projektů nebo absolvovaných kurzů prý může být novým potenciálním zaměstnavatelem vnímáno špatně.

Slůvkům typu „odmítám, nechci, vyžaduji“ je podle Lubomíra Husara vhodné se zcela vyhnout.

Šéf personální agentury Colorbee též radí neklást si zbytečné či přehnané podmínky, kterými se lze znevýhodnit oproti jiným zájemcům o volné pozice: „Požaduji home office, volnou pracovní dobu, benefity a podobně. Na to bude dostatek času při osobním setkání na pohovoru.

Nelekejte se požadavků pracovního inzerátu

Pokud odpovídáte na inzerát, pozorně si přečtěte, koho zaměstnavatel hledá. Nezalekněte se však toho, že nesplňujete všechny požadavky na sto procent. Inzeráty totiž popisují ideální profil uchazeče. Firmy obvykle časem z nároků slevují,“ tvrdí pracovní portál Cliqjobs.com ve zprávě pro média.

Radí však životopis přizpůsobit požadavkům z inzerátu. Pokud firma klade u dané pozice zásadní důraz na nějaké schopnosti, tak je vhodné neopomenout v životopise konkrétně popsat, jak využití těchto schopnosti v předchozích zaměstnáních.

Zdroj: Cliqjobs.com
Úvodní foto: © nyul - Fotolia.com

Komentáře