Wandera: Počet malwarových útoků při práci na dálku vzrostl o dvě pětiny

Více než polovina firem vloni zaznamenala malwarový útok; ještě v roce 2019 to přitom bylo 37 % dotázaných. Podnikovým IT týmům dělají starosti nepozorní zaměstnanci na home office.

Wandera: Počet malwarových útoků při práci na dálku vzrostl o dvě pětinyZpráva společnosti Wandera s názvem Cloud Security Report odhalila nedostatečnou připravenost firem při přechodu na práci z domu. Kromě zvýšené aktivity útočníků je podle expertů na vině nedostatečné zabezpečení dat i nepozornost samotných uživatelů.

Wandera uvádí, že nejvyšší nárůst byl zaznamenaný u malwarových útoků. V roce 2020 zaznamenalo takový útok 52 % firem, což je značný nárůst oproti roku 2019, kdy mělo s malwarem nechtěnou zkušenost „jen“ 37 % společností.

Více než 30 % firem tuto hrozbu podle kyberbezpečnostních odborníků nezachytilo včas a útočníci se tak dostali k emailové komunikaci. V 11 % případů se dokonce dostali až k uloženým datům v cloudových službách.

Nevhodné internetové brouzdání se zdvojnásobilo

Studie zároveň naznačuje, že 28 % firem v roce 2020 používalo neaktuální verzi operačního systému se zneužitelnou chybou v zabezpečení. V porovnání s dobou před pandemií zároveň došlo k 100% nárůstu návštěv nevhodného obsahu v pracovní době.   

U zařízení s operačním systémem Android byla podle expertů více než 5x větší pravděpodobnost instalace malwaru než u zařízení s iOS. O víkendech pak byli uživatelé firemních zařízení o 6 % náchylnější k phishingovým útokům než v pracovní dny.

Wandera v neposlední řadě odhalila, že celkem 15 % firem mělo ve svém systému alespoň jedno zařízení používající aplikaci s nedokonalou ochranou uložených hesel, ke kterým se útočníci dostanou velmi snadno.

V roce 2020 se většina firem potýkala s přechodem na vzdálený provoz při zachování stejné produktivity a bezpečnosti. Je jasné, že bezpečný vzdálený přístup je pro společnosti napříč průmyslovými odvětvími nezbytný,“ nastínil šéf Wandery Eldar Tuvey.

Zdroj: Wandera
Úvodní foto: maryviolet / stock.adobe.com

Komentáře