vshosting: Návštěvnost českých e-shopů během černého pátku vzroste 5-7násobně

E-shopy, které spustí slevové akce jen na Black Friday, mohou očekávat až desetinásobně vyšší návštěvnost. Aby provozovatelé měli jistotu, že se servery nezhroutí, měli by důkladně prozkoumat serverovou infrastrukturu svých e-shopů.

vshosting: Návštěvnost českých e-shopů během černého pátku vzroste 5-7násobněSpolečnost vshosting odhaduje, že v souvislosti s tzv. Black Friday, svátkem všech slev, vzroste návštěvnost českých e-shopů zhruba 5-7krát oproti běžnému provozu. Statistiky vyplývají ze vzorku analýzy vshostingu a společnosti Shopsys.

Některé e-shopy realizují akci Black Friday skutečně jen v pátek. Hodnoty návštěvnosti pak můžou v tento den dosahovat v průměru až desetinásobku v porovnání s celoročním průměrem,“ říká Lukáš Havlásek, šéf Shopsysu.

Dodává, že naopak jiné e-shopy, které mají slevy po delší období, nezaznamenají tak razantní nárůst návštěvnosti, protože se rozptýlí do celého týdne. Podle Havláska takový e-shop nejenže navštíví víc lidí, ale mnohem větší procento návštěvníků svůj nákup dokončí.

Některým e-shopům stoupne provoz 20násobně

Damir Špoljarič, šéf společnosti vshosting~, vysvětluje, že nárůst návštěvnosti je velmi individuální podle toho, jak masivní marketing e-shopy mají a zda je rozprostřen do dalšího období, či zda se jedná o krátkodobou kampaň.

Není výjimkou, že návštěvnost se tak dostává u některých e-shopů dokonce na 10–20násobek běžného provozu,“ dodává. „Na problémy typicky narážejí menší e-shopy, které disponují například pouze jedním serverem.“

Špoljarič upozorňuje, že v případě, že si menší obchod zaplatí drahou reklamní kampaň, může se stát, že zvýšený nápor server jednoduše neustojí a pod tlakem se zhroutí. Náprava je pak kvůli absenci infrastruktury poměrně obtížná.

Proto všem e-shopům doporučujeme se na sezónu důkladně připravit a serverovou infrastrukturu si nechat v předstihu důkladně zanalyzovat,“ nabádá provozovatele internetových obchodů.

Zdroj: vshosting
Úvodní foto: © adrian_ilie825 - Fotolia.com

Komentáře