Vshosting~: K outsourcingu IT služeb se uchylují zejména malé a střední firmy

Trend nedělat věci inhouse vede zejména u cloud computingu a externího softwaru. Společnost zároveň v posledních dvou letech eviduje zvýšený zájem o managed služby.

Vshosting~: K outsourcingu IT služeb se uchylují zejména malé a střední firmySpolečnost Vshosting~ informuje, že po vzoru velkých korporací malé a střední firmy zjišťují, že outsourcing specializovaných činností drahých IT odborníků je pro ně finančně výhodnější a díky němu získají přístup k větší expertíze.

Aktuálně je v České republice akutní nedostatek IT specialistů. Podle dat Eurostatu přiznala v roce 2020 problém najmout odborníky z oblasti informačních a komunikačních technologií více než polovina IT firem (54 %).

A to je podle Vshostingu jedním z důvodů, outsourcovat služby. Nemalou komplikací navíc bývá i výše požadované mzdy u mnoha oslovených uchazečů.

Podle Českého statistického úřadu byla v roce 2019 průměrná hrubá měsíční mzda ICT zaměstnance 59 243 Kč. Nejlépe honorované IT pozice v Praze se pak podle dat Grafton Recruitment za rok 2020 pohybují od 100 do 150 tisíc.

Roste i poptávka po hostingových službách s komplexní správou

Vshosting uvádí, že IT specialisté pracující v zaměstnaneckém poměru se mohou firmám nejen prodražit, ale navíc nemusí být vždy plně kapacitně vytížení. Dalším úskalím může být i nižší odbornost cenově přijatelného interního specialisty, který ani nemůže být odborníkem na všechny technologie.

Podle společnosti roste při outsourcingu ze strany firem poptávka zejména po tzv. managed službách. Tehdy klienti na vshosting~ přenechávají starost o své servery spolu s velkou částí softwarového vybavení, a to včetně jeho provozu, aktualizací a optimalizací.

Za poslední dva roky se ve vshostingu zvýšil zájem o managed služby o 30-40 % (oproti službám bez správy, kde firmy musí mít vlastní administrátory).

U menších a středních firem zájem o služby se správou (oproti těm bez správy) vzrostl dokonce o téměř 50 %,“ doplňuje obchodní ředitel vshosting~ David Lintimer.

Jak je na tom ČR v porovnání s EU?

Z dat Eurostatu vyplývá, že české firmy využívají outsourcing IT služeb svižně rostoucím tempem. Mezi lety 2018-2020 zaznamenala Česká republika v mnoha odvětvích významný posun.

Například využití cloudu pro provoz vlastního softwaru u malých a středních firem podle Eurostatu vzrostl oproti EU (60 %) o 125 %. U velkých firem v ČR se jednalo o 108% nárůst v porovnání s 56 % v EU.

Zdroj: Vshosting~
Úvodní foto: Ogerepus - Fotolia.com.png

Komentáře