VMware: Spolupráce mezi IT a bezpečnostními týmy by měla být pro firmy prioritou

Průzkum odhalil, že moderní útoky stále větší měrou využívají únikové techniky. I proto by IT a bezpečnostní týmy měly úzce spolupracovat a sdílet odpovědnost za klíčové oblasti.

VMware: Spolupráce mezi IT a bezpečnostními týmy by měla být pro firmy prioritouSpolečnost VMware vydala studii s názvem VMware Carbon Black 2020 Cybersecurity Outlook, která nabízí pohled na vývoj útočníků, na to, co dělají obránci, aby s nimi udrželi krok, a jak mohou bezpečnostní a IT týmy spolupracovat.

Mezi klíčová zjištění studie patří informace, že útočníci stále větší měrou snaží obcházet tradiční bezpečnostní řešení. Chování obcházející obranu bylo zaznamenáno u více než 90 % z 2 000 analyzovaných vzorků útoků.

VMware dále uvádí, že chování obcházející obranu nadále hraje klíčovou úlohu u vyděračského softwaru (95 % analyzovaných vzorků). Tyto vyděračské útoky se masivně zaměřují na energetické společnosti, státní instituce a průmyslové podniky.

Důležitá je spolupráce

IT a bezpečnostní týmy se zjevně shodují na cílech (prevence průniku, efektivita, řešení bezpečnostních incidentů), avšak podle 77,4 % respondentů mají mezi sebou IT a bezpečnost negativní vztah, jak uvádí výzkum společnosti Forrester Consulting.

Celkem 55 % respondentů se podle VMwaru domnívá, že úzká spolupráce mezi IT a bezpečnostními týmy by měla být v příštích dvanácti měsících nejvyšší prioritou podniku.

Více než polovina dotázaných pak uvedla, že že IT a bezpečnost budou v příštích třech až pěti letech sdílet odpovědnost za klíčové oblasti, jako je ochrana koncových bodů, bezpečnostní architektura a správa identit/řízení přístupu.

Obránci musí přestat uvažovat o tom, jak dosáhnout výsledků sami. Namísto toho musí nacházet společnou řeč s IT týmy. Nadešel čas spolupráce. Už si nemůžeme dovolit tomuto problému čelit samostatně,“ říká jeden z autorů studie Rick McElroy.

Potřebujeme, aby se IT zaměřovalo na bezpečnostní řešení, která jsou nedílnou součástí IT infrastruktury, nikoli její nadstavbou. Je načase, aby se bezpečnost stala součástí podnikové DNA,“ dodává.

Zdroj: VMware
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře