VMware: Jen čtvrtina manažerů důvěřuje kyberbezpečnostním systémům svého podniku

VMware poukazuje na znepokojivý trend pomalého a neefektivního boje s nejnovějšími kybernetickými hrozbami. Výsledkem je, že manažeři považují bezpečnostní systémy za zastaralé; důvěřuje jim jen čtvrtina dotázaných.

VMware: Jen čtvrtina manažerů důvěřuje kyberbezpečnostním systémům svého podnikuPrůzkum společnosti VMware odhalil, že pouze 25 % manažerů v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky má důvěru v bezpečnost IT. Problémem je hlavně zastaralost bezpečnostních nástrojů a pomalé reakce na problémy.

Výzkum podle firmy odhalil znepokojivý trend pomalého a neefektivního boje s nejnovějšími kybernetickými hrozbami – ačkoli podle údajů EU vzrostly ekonomické dopady kyberzločinu od roku 2013 pětinásobně.

Výsledkem současného přístupu je podle VMwaru ztráta důvěry v bezpečnostní opatření. Pouze čtvrtina dotázaných totiž vyjadřuje silnou důvěru v zabezpečení svých cloudových implementací.

O připravenosti a schopnostech pracovníků řešit bezpečnostní problémy je pak podle průzkumu přesvědčená necelá pětina (18 %) respondentů.

Investice ano, ale...

Tři čtvrtiny (76 %) manažerů a pracovníků v bezpečnosti IT se domnívají, že bezpečnostní řešení v jejich podnicích jsou zastaralá, ačkoli 42 % dotázaných uvádí, že v loňském roce pořídili nové bezpečnostní nástroje.

Více než polovina respondentů (54 %) podle průzkumu plánuje navýšit investice do detekce a odhalování útoků a téměř třetina (29 %) udává, že jejich podnik má nainstalováno 26 nebo více bezpečnostních produktů.

Společnost uvádí, že přestože podniky zvyšují výdaje na kybernetickou bezpečnost, téměř třetina (31 %) respondentů z řad pracovníků v této oblasti tvrdí, že řešení bezpečnostního problému trvá až týden.

Obzvlášť znepokojující je dle VMwaru skutečnost, že podniky neustále investují do stejného způsobu řešení kyberbezpečnostní krize – 83 % oslovených podniků plánuje v příštích třech letech zvyšovat investice do nákupu a zavádění nových produktů.

Spolupráce skřípe

VMware dále uvádí, že ve vnímání pokroku a spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti panuje zásadní rozpor mezi podnikovými manažery a bezpečnostními specialisty. Jen 21 % IT týmů považuje své nejvyšší vedení za velmi ochotné ke spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Sami manažeři pak podle průzkumu v 27 % případů uvádějí, že významným způsobem spolupracují na řešení kyberbezpečnostních problémů, zatímco totéž tvrdí pouze 16 % pracovníků v IT bezpečnosti.

Je důležité budovat povědomí o bezpečnosti a kultuře spolupráce mezi všemi odděleními a týmy,“ uvádí Sylvain Cazard, viceprezident společnosti VMware pro oblast softwarově definovaných datových center v regionu EMEA.

Jedině investicemi do správných lidí, kteří budou zajišťovat nejlepší kyberbezpečnostní praxi, dokáží podniky obstát ve světě sofistikovaného kyberzločinu,“ uzavírá.

Zdroj: VMware
Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com

Komentáře