V březnu rostl prodej ICT zařízení v ČR dvouciferně, v SR klesl

Maloobchodní prodej ICT zařízení na českém trhu podle statistického úřadu vykázal 10% růst. Na Slovensku prodeje klesaly, ale kvartální výsledky jsou optimistické.

V březnu rostl prodej ICT zařízení v ČR dvouciferně, v SR kleslPodle zprávy ČSÚ v březnu 2014 klesly české maloobchodní tržby (vč. prodeje pohonných hmot; CZ-NACE 47) reálně meziměsíčně o 0,1 %. Meziročně však vzrostly o 1,3 %. Za celé 1. čtvrtletí 2014 se tržby v maloobchodě zvýšily reálně meziročně o 2,0 %.

Podle ČSÚ v březnu nadále rostly tržby internetových a zásilkových obchodů (o 18,2 %). Zvýšení tržeb zaznamenala většina hlavních sortimentních skupin prodejen nepotravinářského zboží – z toho počítačové a komunikačního zařízení o 10,2 %.

Jako každý měsíc se pak ceny nejvýrazněji snížily v prodejnách počítačového a komunikačního zařízení.

Na Slovensku ve třetím měsíci roku 2014 rostly podle ŠÚSR tržby meziměsíčně ve velkoobchodě o 2,1 % a v maloobchodě o 1 %.

Přes březnový pokles je slovenský trh ICT v růstu

Meziročně se tržby ve slovenském velkoobchodě v úhrnu zvýšily o 10,5 %. Velkoobchod s ICT technologiemi však výrazně poklesl o 10 %.

Podobná byla i situace v maloobchodě, který sice celkově rostl v březnu o 5,7 %, avšak tržby za počítačové a komunikační zařízení klesly o 6 %.

Za celý první kvartál roku 2014 se velkoobchodní tržby na Slovensku zvýšily o 7,9 %, jenže u ICT zařízení vykázal propad o 13,4 %.

V maloobchodě pak tržby vzrostly o 4,3 %, přičemž růst podpořily především vyšší tržby za počítačové a komunikační zařízení o 10,2 %.

Zdroj: Český statistický úřad, Štatistický úrad Slovenskej republiky

Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře