Technologické trendy pro rok 2020 v oblasti správy dat podle Veeamu

Viceprezident firemní strategie Veeamu Dave Russell předpovídá, že v příštím roce poroste využívání kontejnerů k rychlejší produkci softwaru a hybridních cloudových prostředí pro větší flexibilitu dat. Organizace budou také častěji kompletně nahrazovat svá zálohovací řešení.

Technologické trendy pro rok 2020 v oblasti správy dat podle VeeamuSpolečnost Veeam Software zveřejnila šestici technologických trendů pro následující rok podle viceprezidenta firemní strategie Veeamu Davea Russella. Dle jeho slov se zejména dva hlavní trendy letošního roku přelijí i do roku 2020.

První podle Russella ukazuje, že lokální a veřejný cloud budou stále více ve vzájemné rovnováze. Veeam uvádí, že cloud se stává novým standardem nasazení, jelikož 85 % firem se označuje za převážně hybridně-cloudové či vícecloudové.

S tím dle Russella souvisejí i problémy kyberbezpečnosti a ochrany dat, které jsou i nadále nejzásadnější starostí pracovníků zodpovědných za rozhodnutí v oblasti IT. Firmy by proto měly zajistit 100% možnost obnovy kritických firemních dat.

O které hlavní technologické trendy by se tedy z pohledu Veeamu měly firmy v roce 2020 zajímat?

1. Kontejnery a jejich využívání

Společnost uvádí, že v příštím roce povede využití kontejnerů k rychlejší produkci softwaru prostřednictvím robustnějších možností přístupu DevOps a systém Kubernetes upevní své postavení jako orchestrační platformy pro kontejnery.

Trend směřující k více cloudům podle Russella znamená, že firmy potřebují přenositelnost dat mezi různými cloudy – především velkými poskytovateli jako jsou Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud.

Agentura 451 Research v tomto kontextu odhaduje, že velikost trhu s technologiemi aplikačních kontejnerů dosáhne do roku 2022 až 4,3 miliardy dolarů a v roce 2020 bude stále více firem vnímat kontejnery jako nedílnou součást své IT strategie.

2. Vyšší mobilita díky správě cloudových dat

Firmy budou podle Veeamu v roce 2020 usilovat o cloudovou správu dat s cílem zajistit dostupnost informací napříč všemi úložnými systémy. Stále totiž hledají nové způsoby, jak zvýšit přenositelnost dat v rámci svých organizací, aby mohly plnit měnící se očekávání zákazníků.

Například letos podle dat Veeamu se jednotlivé organizace rozhodly za nasazení technologií pro cloudovou správu dat utratit v průměru 41 milionů dolarů. Lze očekávat, že s potřebou robustní strategie pro cloudovou správu dat tato částka nadále poroste.

3. Rychlá obnova před rychlým zálohováním

Veeam uvádí, že v průběhu následujících dvanácti měsíců porostou smlouvy o úrovni služeb (SLA) pro dostupnost dat a s tím související očekávání. Oproti tomu limit pro dobu odstávky nebo nedostupnost služeb bude podle společnosti i nadále klesat.

Z toho důvodu Russell naznačuje, že důraz se přesunuje z procesu zálohování k fázi obnovy. Podle letošní zprávy Veeamu o správě cloudových dat v roce 2019 téměř jedna třetina (29 %) firem v současnosti trvale zálohuje a replikuje aplikace s vysokou prioritou.

Hlavním problémem firem podle společnosti nyní je, aby byla data stoprocentně obnovitelná a aby byla plná obnova možná během několika minut.

4. Nástup infrastruktury jako kódu

Russell odhaduje, že firmy budou i nadále volit a využívat úložné technologie a hardware, které jejich organizacím nejlépe vyhovují, ale správa datových center bude ještě více otázkou softwaru. Do povědomí se tak dostane infrastruktura jako kód (IaC).

IaC podle Veeamu umožňuje firmám vytvářet plány infrastruktury a následně ji nasazovat do všech úložných prostředí a lokalit, čímž se snižuje čas a náklady nutné k zajištění infrastruktury v rámci více lokalit.

Podle zprávy společnosti Veeam o správě cloudových dat v roce 2019 více než tři čtvrtiny (77 %) organizací používají software jako službu (SaaS) a softwarově definovaný přístup k datům hraje v současnosti významnou roli ve velké většině firem.

5. Nahrazení, nikoli obnova zálohovacích řešení

V roce 2020 bude podle společnosti nabývat na síle trend směrem k nahrazování zálohovacích technologií na úkor rozšiřování. Jak roste potřeba urychlit nasazování technologií, firmy budou upřednostňovat jednoduchá, flexibilní a spolehlivá řešení.

Veeam uvádí, že obavy o schopnost starších dodavatelů zaručit dostupnost dat vedou firmy k výměnám celých řešení pro zálohování a obnovu, namísto rozšiřování o dodatečná zálohovací řešení určená ke spolupráci se staršími nástroji.

Faktory, které způsobují odklon od záplatování a modernizace zálohovacích řešení k jejich kompletní výměně, zahrnují náklady na údržbu, absenci virtualizačních a cloudových možností a nedostatky související s rychlostí přístupu k datům a jednoduchou správou.

6. Více kritických aplikací

Russell v neposlední řadě odhaduje, že v roce 2020 bude stoupat počet aplikací, které firmy klasifikují jako kritické pro naplnění své mise. Souvisí to s rostoucí závislostí organizací na digitální infrastruktuře.

Zpráva společnosti Veeam o správě cloudových dat pro rok 2019 zjistila, že osoby rozhodující o IT mohou v průměru tolerovat nejvýše dvouhodinový výpadek kritických aplikací.

Společnost dodává, že výpadky aplikací stojí organizace na celém světě každoročně celkem 20,1 milionu dolarů na ztrátě výnosů a produktivity a ztráta dat z kritických aplikací stojí v průměru 102 450 dolarů na hodinu.

Zdroj: Veeam Software
Úvodní foto: aloha @Fotolia.com

Komentáře