Synergy: Podnikové výdaje na cloudovou infrastrukturu překonaly 45 miliard dolarů

Ačkoli trhu stále vládne trojice Amazon, Microsoft a Google, i dalších deset největších poskytovatelů služeb cloudové infrastruktury zaznamenalo ve třetím čtvrtletí potěšitelný růst.

Synergy: Podnikové výdaje na cloudovou infrastrukturu překonaly 45 miliard dolarůSpolečnost Synergy Research uvádí, že podnikové výdaje na služby cloudové infrastruktury ve třetím čtvrtletí 2021 meziročně vyrostly o 37 % na 45 miliard dolarů.

Více než polovina všech investic putovala k jednomu ze tří gigantů trhu – Amazon ve sledovaném období vyrostl o 33 %, Microsoft o 20 % a Google o 10 %. Výrazně ovšem rostli i další hráči na trhu, v průměru o 27 %.

Synergy dále odhaduje, že čtvrtletní výnosy ze služeb cloudové infrastruktury (včetně IaaS, PaaS a hostovaných privátních cloudových služeb) se vyšplhaly na 45,4 miliardy dolarů, přičemž tržby za posledních dvanáct měsíců dosáhly 164 miliard.

Příležitost i pro hráče mimo top 3

Veřejné služby IaaS a PaaS podle analytiků představují většinu trhu a ve třetím čtvrtletí vzrostly o 39 %. Dominance hlavních poskytovatelů cloudu je ještě výraznější ve veřejném cloudu, kde první tři ovládají 70 % trhu. Z geografického hlediska cloudový trh nadále silně roste ve všech regionech světa.

Vzhledem k jejich rozsahu, stále rostoucí popularitě po celém světě a působivému růstu výnosů je pochopitelné, že Amazon, Microsoft a Google a jejich cloudové aktivity přitahují největší pozornost,“ říká John Dinsdale ze Synergy.

Podle něj však stojí za pozornost i rychlý růst dalších poskytovatelů cloudové infrastruktury. „Za předpokladu, že tyto společnosti chytře zacílí na správné aplikace a skupiny zákazníků, může i jim cloud poskytnout širokou a vzrušující řadu příležitostí k růstu,“ dodává.

Graf  – Trh cloudové infrastruktury 3Q18-3Q21

Graf  – Trh cloudové infrastruktury 3Q18-3Q21

Zdroj: Synergy Research Group
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře