Synergy: Cloudovou jízdu AWS a Microsoftu koronavirus zatím nezastavil

Tržby poskytovatelů cloudových služeb v době koronaviru potěšitelně rostou. Globální trh cloudové infrastruktury v prvním čtvrtletí tohoto roku posílil o 37 % na 29 miliard dolarů.

Synergy: Cloudovou jízdu AWS a Microsoftu koronavirus zatím nezastavilPodle údajů společnosti Synergy Research výdaje na cloudovou infrastrukturu v prvním čtvrtletí 2020 vzrostly o 37 % na 29 miliard dolarů. Výsledky tak naznačují, že robustní růst cloudu nezpomalila ani pandemie onemocnění covid-19.

Zatímco covid-19 má drtivý dopad na ekonomiky po celém světě, současná data naznačují, že má naopak mírně příznivý vliv na trh služeb cloudové infrastruktury,“ komentuje trh John Dinsdale ze společnosti Synergy.

Podle Dinsdalea se z veřejného cloudu stal v nejistých časech jakýsi bezpečný přístav pro podniky, které se snaží zachovat normální provoz. „Tržby cloudových poskytovatelů prudce rostou, například AWS a Azure jsou na cestě za ročními tržbami v součtu přesahujícími 60 miliard dolarů,“ dodává.

AWS, Microsoft a ti další

Amazon Web Services (AWS) ve sledovaném období zvýšilo svůj podíl na globálním trhu na 32 %, následované Microsoftem, jež za poslední čtyři kvartály zvýšil svůj tržní podíl o téměř tři procentní body na 18 %.

Dalšími silnými hráči jsou dle Synergy Google Cloud, Alibaba a Tencent; trojice výrobců podle dostupných údajů výrazně překonala průměrný růst trhu a v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila tržby o 45 % či více.

Výrobci jako IBM, Salesforce, Oracle a Rackspace podle společnosti rovněž drží nezanedbatelnou část trhu, ale soustředí se na specializovanější služby s nižší mírou růstu.

Zdroj: Synergy Research, IDG News Services

Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře