SÚSR: Téměř čtvrtina Slováků nakupuje elektroniku na internetu

Celkem 24,3 % Slováků si během uplynulých dvanácti měsíců koupilo elektroniku po internetu. Hitem slovenských e-shopů je však móda a sportovní potřeby.

SÚSR: Téměř čtvrtina Slováků nakupuje elektroniku na internetuVe včerejším článku jsme přinesli shrnutí základních ukazatelů ze studie Zisťovanie o využívaní informačných a komunikačných technológií 2015 vydané Statistickým úřadem Slovenské republiky (SÚSR), dnes je doplníme o pohled na on-line aktivity a preference slovenských uživatelů internetu.

Studie například uvádí, že pro Slováky je samozřejmé používat internet i mimo domácnost nebo pracoviště. Celkem 60 % respondentů pro tyto účely používá mobilní zařízení, nejčastěji chytrý telefon, a 43,4 % respondentů používá přenosný počítač.

Jiné zařízené, například přehrávače nebo čtečky, použilo 1,8 % respondentů. Nutno dodat, že 29,8 % Slováků internet mimo domov a práci nepoužívá.

Elektroniku nakoupilo 24,3 % respondentů

Když Slováci nakupují on-line, nejčastěji jde o oděvy a sportovní potřeby (za poslední rok si je zakoupilo 66,2 % respondentů) nebo výbava pro domácnost (40,1 %). Na třetím místě se umístily noviny a časopisy (24,5 %) a až na čtvrtém místě se objevila elektronika (24,3 %). Hry a upgrady herního softwaru si on-line pořídilo 8 % Slováků.

Pokud jde o bezpečnostní problémy, pak je na Slovensku nejčastější zkušenosti s viry, jako jsou trojské koně nebo červy, které postihly 9,1 % respondentů. Se zneužitím osobních údajů, fotografií nebo videí na internetu se setkalo 2,6 % respondentů, stejně jako s přístupem dětí na weby s nevhodným obsahem. Další potíže jsou marginální a jejich výskyt se počítá na promile.

Graf – Co nakupují Slováci on-line?

Slovenská internetová populace - nákupy

Zdroj: SÚSR
Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře