Sophos: Evropské podniky za obnovu dat po ransomwarovém útoku zaplatí výrazně více

V roce 2020 zaplatilo útočníkům za dešifrování souborů pouze 19 % z podniků ze sektoru výroby a produkce. V Evropě bylo ransomwarem zasaženo 41 % výrobních firem, jejich průměrná výše nákladů na obnovu byla 2,53 milionu dolarů

Sophos: Evropské podniky za obnovu dat po ransomwarovém útoku zaplatí výrazně víceSpolečnost Sophos zveřejnila novou studii s názvem Stav ransomwaru v sektoru výroby a produkce v roce 2021, která odhalila, že jen 19 % výrobních společností z celého světa přistoupilo na požadavek výkupného za obnovení zašifrovaných souborů.

V Evropě byl tento podíl ještě nižší – jen 11 % –, přičemž celkem 78 % evropských firem dokázalo obnovit svá data ze záloh. Celosvětový průměr byl přitom o deset procentních bodů nižší.

Praxe zálohování dat by dle Sophosu mohla být důvodem, proč byl tento sektor také nejvíce zasažen ransomwarovými útoky založenými na vydírání, což je nátlaková technika, kdy útočníci soubory nešifrují, ale raději vyhrožují online zveřejněním ukradených informací, pokud nebude zaplaceno výkupné.

Evropské náklady na obnovu jsou výrazně vyšší

Průzkum odhalil, že 41 % dotazovaných podniků z Evropy bylo vloni zasaženo ransomwarem, zatímco celosvětový průměr činí 36 %. Celkem 9 % obětí ransomwaru bylo zasaženo útoky založenými na vydírání; průměr napříč všemi sektory činí 7 %.

Průměrné náklady na obnovu po ransomwaru ve výrobním sektoru podle Sophosu celosvětově činily 1,52 milionu dolarů, což je méně než globální průměr 1,85 milionu dolarů. U evropských organizací je průměrná výše nákladů na obnovu po ransomwarovém útoku v sektoru výroby výrazně vyšší, a to 2,53 milionu dolarů.

Vysoká schopnost výrobních podniků obnovit data ze záloh umožňuje mnoha společnostem odmítnout požadavky útočníků na zaplacení v případě tradičních, na šifrování založených ransomwarových útoků,“ řekl Chester Wisniewski, hlavní výzkumný pracovník společnosti Sophos.

Znamená to však také, že jsou útočníci nuceni hledat jiné přístupy, jak na obětech vydělat peníze. Jde například o krádež dat a hrozbu úniku firemních informací, pokud nebudou splněny jejich finanční požadavky,“ upozorňuje.

Ransomware bude čím dál sofistikovanější

Ze zjištění společnosti Sophos dále vyplynulo, že výrobní a produkční společnosti se více než jiná odvětví obávají, že budou v budoucnu napadeny ransomwarem.

Celkem 60 % respondentů (52 % v Evropě) uvedlo, že je to proto, že útoky jsou tak sofistikované, že je stále obtížnější je zastavit. Celkem 46 % (44 % v Evropě) procent dotázaných se domnívá, že vzhledem k tomu, jak je ransomware rozšířený, je nevyhnutelné, že je tento kybernetický útok zasáhne.

Organizace proto podle Wisniewského potřebují rozšířit svou obranu proti ransomwaru kombinací technologie a lidmi realizovaným pronásledováním hrozeb, aby neutralizovaly dnešní pokročilé, lidmi vedené kybernetické útoky.

Zdroj: Sophos
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře