Soitron: Až třetina kyberzločinců útočí phishingovými e-maily

Společnost připomíná tipy na bezpečné chování na internetu. Doporučuje nepřipojovat se na nezaheslované Wi-Fi, neotvírat nevyžádané soubory či neodkládat aktualizace na počítači či telefonu.

Soitron: Až třetina kyberzločinců útočí phishingovými e-mailySpolečnost Soitron uvádí, že během pandemie řada uživatelů polevila v bezpečnosti na internetu. V této souvislosti upozorňuje, že hackeři mohou využít k napadení bankovního účtu využít i Wi-Fi či e-mail.

Ukázkou reality jsou podle Soitronu nesčetné útoky na státní instituce nejen v době pandemie, kdy stačí rozkliknout jeden neznámý e-mail a rázem je mimo provoz celá nemocnice. Není tomu jinak ani u běžných uživatelů mobilních telefonů či počítačů.

Pro útočníky jsou citlivá data stále silnou motivací. Podle našich zkušeností se snaží proniknout až ve třetině případů skrze phishingový e-mail,“ upozorňuje Stanislav Smolár, specialista na IT bezpečnost ze společnosti Soitron.

Takový e-mail se jeví jako od důvěryhodného zdroje. Ve skutečnosti jde o podvrh, který má za cíl z uživatelů dostat citlivé údaje, jako jsou třeba přístupové údaje k bankovnímu účtu.

Problémem je nevědomost i neopatrnost

Smolár podotýká, že velkým problémem je samotná nevědomost uživatelů, kteří se nechovají v prostředí internetu zodpovědně. „K internetu by měli uživatelé přistupovat jako k nebezpečné zóně,“ doporučuje.

Nepřipojujte se v kavárnách na wifi bez hesla, neotevírejte soubory, o kterých nic nevíte, neodkládejte aktualizace na počítači a zaveďte si ideálně na všech aplikacích dvoufaktorové ověření,“ dodává.

Zdroj: Soitron

Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře