Shoptet: Výpadky v dodávkách zboží pociťuje 40 % českých e-shopů

Internetové obchody, jež prodávají zboží přímo z Číny, pociťují výpadky dokonce v 70 % případů. Kvůli poptávce po zboží, které nyní v e-shopech chybí, dosahují propady obratu některých z nich až 30 % oproti běžnému období.

Shoptet: Výpadky v dodávkách zboží pociťuje 40 % českých e-shopůSpolečnost Shoptet odhalila, že dvě pětiny českých internetových obchodů se v posledních týdnech potýkají s nedostatkem sortimentu dováženého ze zahraničí. E-shopy prodávající zboží přímo z Číny pak pociťují výpadky v 70 % případů.

Uvedená data dle Shoptetu dokazují, že komplikace v mezinárodním obchodu a pohybu zboží i osob způsobené koronavirem dopadají i na provozovatele českých internetových obchodů, a to bez ohledu na to, zda odebírají zboží z Asie, nebo jiných částí světa.

E-shopů, které prodávají zboží přímo z Číny, je přibližně čtvrtina z celkového počtu. Potíže se zásobováním se u těchto obchodů projevuje u sedmdesáti procent z nich,“ komentuje situaci Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Až o třetinu nižší obraty

Společnost uvádí, že mezi nejvíce zasaženými e-shopy se objevují zejména obchody s módou. Právě ty bývají z velké části závislé na dovozu zboží z asijských států. Pokles obratu však obecně pociťuje většina e-shopů, kterých se týkají omezené dodávky zboží.

Zejména u těch, které jsou na dovoz z Číny silně navázané, se však obrat v některých případech propadl až o třicet procent. Poptávka po určitém sortimentu stále trvá, tyto obchody jej ale bohužel nemohou nabídnout,“ vysvětluje Uďan.

Ředitel společnosti Shoptet zároveň dodává, že zatím není možné predikovat, kdy dojde k obnovení běžného stavu.

Zdroj: Shoptet
Komentáře