Shoptet: Rekordní den předvánočních nákupů v e-shopech přišel dříve než loni

Vrcholný nákupní den sezony přišel již 9. 12. Hlavní důvodem jsou podle Shoptetu obavy zákazníků o včasné doručení vánočních dárků kvůli přetíženým přepravním službám.

Shoptet: Rekordní den předvánočních nákupů v e-shopech přišel dříve než loniSpolečnost Shoptet uvádí, že Češi ve středu 9. 12. nakoupili v e-shopech zboží za zhruba 1,5 miliardy korun, a to převážně v odpoledních hodinách. Překonali tím loňské denní maximum předvánočních nákupů, které v e-shopech dosáhlo objemu 1,1 miliardy korun.

Rekord v celkové hodnotě nákupů v e-shopech v jediném dni překonal zhruba o půl miliardy korun i letošní Black Friday. Podle odhadů společnosti Shoptet totiž během něj zákazníci utratili ve slevových akcích téměř miliardu korun.

Podle analýzy našich dat jsme vrchol předvánočních nákupů zažili již devátého prosince, zatímco v loňském roce to bylo až o den později. Přičítáme to zejména snaze spotřebitelů nakoupit vánoční dárky dříve, aby jim vzhledem k přetíženým dopravcům dorazily včas,“ vysvětluje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Průměrný nákup za téměř dva tisíce

Data Shoptetu o středečních nákupech v e-shopech také ukazují, že průměrná útrata na jednoho nakupujícího dosahovala zhruba 1 900 korun. Tedy velmi podobné výše jako v loňském roce, kdy průměrný nákup stál ještě o stokorunu více.

A stejně jako loni, i letos mezi nakupujícími podle společnosti převládaly ženy nad muži, a to přibližně v poměru 6:4. Podíl plateb kartou dosahoval téměř 40 %, zatímco dobírka jen zhruba 25 %.

Několikanásobné objemy nákupů oproti běžnému stavu budou e-shopy evidovat ještě do poloviny příštího týdne, který už je pro včasné doručení zboží opravdu hraniční. Denní maxima už ale nebudou dosahovat takové úrovně jako ve středu,“ dodává Uďan.

Otevření obchodů e-commerce neoslabí

Údaje o online nákupech před Vánoci, tedy stěžejním období roku pro e-shopy i návazné služby jako logistika, dle Shoptetu potvrzují letošní rekordní rok pro e-commerce.

Vedle stoupající obliby online nakupování obecně letos hrají významnou roli také preventivní opatření proti šíření koronaviru, zejména uzavírání kamenných obchodů.

Před Vánoci se do určité míry opakuje situace z jara, kdy lidé z preventivních důvodů výrazně více nakupují online. A to i v situaci, kdy jsou již kamenné obchody otevřené,“ doplňuje Uďan.

Zdroj: Shoptet
Úvodní foto: © cienpiesnf - Fotolia.com

Komentáře