Shoptet: Otevření kamenných prodejen ovlivnilo prodej na e-shopech jen minimálně

Za první týden po rozvolnění vzrostl celkový obrat českých e-shopů o 17 %, což mírně předčilo očekávání analytiků. Naopak druhém týdnu rozvolňování došlo k mírnému poklesu prodejů.

Shoptet: Otevření kamenných prodejen ovlivnilo prodej na e-shopech jen minimálněSpolečnost Shoptet uvádí, že Češi si během pandemie zvykli na nákupy online. Po prvních dnech druhého týdne rozvolnění klesla poptávka po online nákupech pouze o 6 %.

Srovnáme-li to s průměrem z posledních týdnů, musíme konstatovat, že se nejedná o nějaké rapidní vychýlení. Spíše to můžeme považovat za drobné výkyvy. Podle dosud dostupných čísel lze říci, že Češi u nakupování online zůstanou,” říká šéf Shoptetu Samuel Huba.

V prvním týdnu značně posílil segment B2B nákupů, který souvisel s rozvolňováním služeb. Například v segmentu profesionální kosmetiky došlo dle Shoptetu k 300% růstu. Tento jev měl v prvním týdnu za výsledek nárůst celkového obratu e-commerce o 17 %.

Podle očekávání analytiků v druhém týdnu rozvolňování klesl zájem o oblečení a doplňky, a to o 16 %. Dále klesl zájem o sportovní vybavení (o 12 %), nábytek (o 14 %) a kategorie zahrada (o 8 %). I přes možnost nákupu v kamenných prodejnách stále pokračoval růst prodeje knih, elektroniky a chovatelských potřeb.

Česká e-commerce v posledním roce výrazně posílila

Za minulý rok oblast e-commerce výrazně posílila, podle údajů společnosti Shoptet vzniklo více než pět a půl tisíce nových internetových obchodů a Češi v roce 2020 utratili v e-shopech rekordních 217 miliard korun, což je meziročně o přibližně 62 miliard korun více.

Zrychlení v e-commerce, které jsme za loňský rok zažili, by za normálních podmínek trvalo přibližně tři roky. Pandemie rovněž ukázala, že je na trhu prostor pro nové hráče,“ dodává Huba.

Podle průzkumu Shoptetu budou čtyři z deseti lidí (38,1 %) převážně nakupovat online i po návratu k normálu. Kamenné obchody plánuje jednoznačně využívat jen čtvrtina Čechů (26,1 %).

Většině lidí (81,3 %) podle průzkumu v internetových obchodech nic nechybí a pokud ano, nejčastěji jde o možnost si zboží osobně vyzkoušet. Největší zájem pouze o online nákupy projevují Češi o elektroniku a vybavení do domácnosti.

Zdroj: Shoptet
Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře