Shoptet: Obrat e-shopů v letošním prvním kvartálu meziročně vzrostl o 16 miliard korun

České e-shopy v letošním prvním čtvrtletí meziročně bezmála zdvojnásobily svůj celkový obrat. Oproti prvním třem měsícům loňského roku, kdy dosáhly obratu 21 miliard korun, letos ve stejném období prodaly zboží za 37 miliard korun.

Shoptet: Obrat e-shopů v letošním prvním kvartálu meziročně vzrostl o 16 miliard korunSpolečnost Shoptet uvádí, že obrat českých internetových obchodů se v prvním čtvrtletí 20021 oproti loňskému zvýšil o 16 miliard korun. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku prodaly e-shopy zboží za zhruba 21 miliard korun, v tom letošním za přibližně 37 miliard.

Analytici podotýkají, že hlavním důvodem je rostoucí obliba online nákupů, které se stále častěji týkají jídla z restaurací, potravin i věcí denní spotřeby. E-shopy na platformě Shoptet meziročně zaznamenaly růst obratu o silných 51 %.

V našem březnovém průzkumu potvrdila polovina dotázaných, že online nakupují vše, co je možné. A téměř polovina v tom plánuje v maximální možné míře pokračovat i nadále,“ upřesňuje Samuel Huba, CEO společnosti Shoptet.

Prudký růst menších a středních e-shopů

Společnost zjistila, že na růstu celé e-commerce se významně podílely i menší a střední e-shopy, kterým se v letošním prvním kvartálu extrémně dařilo. Jen obchody na platformě Shoptet dosáhly celkového obratu přibližně 13 miliard korun, zatímco před rokem to bylo 6 miliard.

Už delší dobu sledujeme trend rostoucí obliby menších a středních e-shopů, na kterých Češi nakupují stále častěji. Jedním z faktorů je podpora lokální ekonomiky. Tyto e-shopy navíc bývají specializované na vybraný sortiment, u kterého tak mohou zákazníkům poradit mnohem lépe,“ říká Huba.

Zároveň stále neustává enormní zájem o založení nových e-shopů, od začátku roku do konce března jich u nás vznikly přibližně čtyři tisíce,“ dodává.

Průměrný nákup meziročně zdražil

Shoptet upřesňuje, že stejně jako se zvýšil souhrnný obrat českých e-shopů, stoupla i cena průměrného nákupu na nich. Ta podle analýzy vzrostla z 1 800 korun v loňském prvním čtvrtletí na letošních 2 160 korun.

Důvodem je podle Shoptetu zejména opadnutí loňské nejistoty, kvůli které lidé méně utráceli. Mezi nejprodávanější kategorie zboží začátkem letošního roku patřily potřeby pro zahradu a domácnost, kosmetika, drogerie či ochranné pomůcky.

K dlouhodobě nejprodávanějším kategoriím zboží v e-shopech nicméně podle společnosti patří elektronika a domácí potřeby, stoupá ale také podíl potravin. S rostoucí oblibou online nákupů se rovněž vyvíjejí i trendy v platebních metodách.

Češi stále častěji platí online kartou, tento způsob využívá už 36 % lidí. Naproti tomu klesá dříve oblíbená dobírka, její podíl aktuálně činí zhruba 28 %,“ uzavírá Huba.

Zdroj: Shoptet
Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com

Komentáře