Shoptet: Dvoufaktorové ověření totožnosti může snížit podíl plateb kartou v e-shopech

Nová povinnost bank zajistit ověření každé platby kartou dvěma ze tří faktorů může snížit podíl využívání online platby kartou v internetových obchodech až o deset procentních bodů. Snížení by však mělo být jen krátkodobé.

Shoptet: Dvoufaktorové ověření totožnosti může snížit podíl plateb kartou v e-shopechSpolečnost Shoptet uvádí, že povinnost bank nově zajistit při online platbě bezpečné ověření totožnosti dvěma ze tří možných faktorů může krátkodobě snížit podíl plateb kartou v internetových obchodech, a to o pět až deset procentních bodů.

Tuto platební metodu v současnosti využívá zhruba 36 % Čechů, podle Shoptetu by však její podíl mohl na několik týdnů až měsíců klesnout až na 26 %. Důvodem bude hlavně pozvolnější adaptace na nový způsob potvrzení plateb.

České banky mají od prvního ledna povinnost zajistit ověření každé platby kartou dvěma ze tří faktorů. Těmi jsou speciální kód ePIN, biometrické údaje jako otisk prstu nebo sken obličeje, a také mobilní klíč.

Pro provozovatele e-shopů nepředstavují nová pravidla ověření totožnosti žádné starosti, vše je záležitostí platebních bran a bank,“ vysvětluje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Jedná se však podle nás v určitém slova smyslu o krok zpět vzhledem k tomu, jak se online platby doposud stále zjednodušovaly. Podíl plateb kartou pravděpodobně poklesne jen na několik týdnů až měsíců, než si spotřebitelé zvyknou na nové metody,“ dodává.

Zdroj: Shoptet

Úvodní foto: Antonioguillem @ Fotolia.com

Komentáře