Shoptet: České e-shopy během Black Friday zlevní zboží v průměru o 35 %

Obrovské slevy podle zahraničního vzoru se podle Shoptetu ani letos nekonají. Společnost odhaduje, že velké e-shopy nabídnou slevy kolem 35 %, malé internetové obchody v průměru dokonce jen 16 %.

Shoptet: České e-shopy během Black Friday zlevní zboží v průměru o 35 %Společnost Shoptet uvádí, že český trh ani letos nebude čekat pravý černý pátek, který se k nám rozšířil ze západních trhů. Zatímco v zahraničí se slevy často pohybují vysoko nad 50 %, firma odhaduje, že v Česku nabídnou velké e-shopy slevy kolem 35 %.

U menších online prodejců to bude podle společnosti v průměru dokonce jen 16 %. V obou případech se přitom slevy týkají výprodejového zboží. Například u elektroniky se jedná o starší modely, které jsou jinak hůře prodejné.

Shoptet dodává, že malé e-shopy se do akce často nezapojují vůbec, protože na to nemají připravenou žádnou marketingovou kampaň. Black Friday má podle firmy smysl jedině tehdy, pokud prodejci zvládnou nalákat dost lidí, aby se zbavili skladových zásob.

Nejčastější uváděné slevy jsou mezi 30 až 40 %. Má to ale háček, ty slevy jsou často na výprodejové zboží, například na starší modely televizí a mobilů. To znamená, že jde o přirozenou slevu,“ říká Miroslav Uďan, ředitel společnosti Shoptet.

Před Vánoci se staré zboží zlevňuje a e-shopy se ho snaží prodat. Poté se ceny na velmi krátkou dobu opět zvýší. A to jen z důvodu, aby se zboží po umístění do novoročních výprodejů prodalo s vysokou procentní slevou,“ dodává.

Svátek slev Black Friday pochází z USA, kde patří mezi hnací motory maloobchodníků před Vánoci. Po americkém vzoru přejímají tuto akci i ostatní země. Shoptet ale upozorňuje, že žádná sleva není zadarmo a obchodníci ji musí vykoupit draze zaplaceným marketingem.

Zdroj: Shoptet
Úvodní foto: © adrian_ilie825 - Fotolia.com

Komentáře