Shoptet: Česká e-commerce zažila rekordní kvartál, obrat e-shopů přesáhl 50 miliard korun

Obrat tuzemské e-commerce scény v druhém čtvrtletí 2021 meziročně vyrostl o 5,5 miliardy korun. Výrazně pomáhá změna v nákupním chování zákazníků vyvolaná pandemií.

Shoptet: Česká e-commerce zažila rekordní kvartál, obrat e-shopů přesáhl 50 miliard korunSpolečnost Shoptet informuje, že obrat českých e-shopů ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl 50,45 miliard korun, což je v meziročním srovnání nárůst o více než 10 %. Rekordní kvartál dle Shoptetu podtrhuje i nárůst 3 144 nových e-shopů v tomto období.

Meziroční srovnání výsledků potvrzuje, že oblast e-commerce zaznamenala během pandemie koronaviru značný růst. Majitelé kamenných obchodů byli nuceni přesunout svůj byznys na internet, stejně tak se změnilo i nákupní chování zákazníků,“ říká CEO Shoptetu Samuel Huba.

Před vypuknutím pandemie v roce 2019 zaznamenaly české e-shopy od dubna do června obrat 35,4 miliardy korun. V letošním roce byla za stejné období překonána hranice 50 miliard korun, což je nárůst o více než 40 procent,“ doplňuje.

Obrat trhá rekordy

Podle společnosti se meziročně zvýšil také obrat tuzemských e-shopů za první polovinu letošního roku. „V lednu jsme očekávali, že by mohl obrat v letošním roce vzrůst celkově asi o 18 procent,“ vysvětluje Huba.

Nyní máme za sebou pouze polovinu roku a za prvních šest měsíců dosáhl český e-commerce sektor nárůstu o neuvěřitelných 29 procent,“ upřesňuje.

Od dubna do června vzniklo 3 144 nových e-shopů

Shoptet dále informuje, že sektor české e-commerce se v Q2 rozšířil o 3 144 nových e-shopů. Jedná se o meziroční nárůst o 25 %. Nejčastější segmentem, ve kterém lidé na internetu podnikají, zůstává i nadále oblečení a doplňky.

Následuje sortiment zaměřený na domy a zahrady či potraviny a dětské zboží s elektronikou. Fenomén nakupování přes internet navíc potvrzuje i ředitel Asociace komunikačních agentur Marek Hlavica.

E-commerce se stala definitivně mainstreamem obchodu. Potvrzují to například reklamní a marketingové agentury, které se zaměřují na podporu e-shopů,“ říká.

Ty podle něj během lockdownu rozhodně neměly nouzi o zakázky, naopak rostly a zvyšovaly své obraty. „Ukazuje se, že digitální transformace dnes již prostupuje téměř všemi segmenty a má v české ekonomice zásadní postavení,“ uzavírá Hlavica.

Zdroj: Shoptet
Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře