Shoptet: Češi loni v e-shopech utratili 161 miliard Kč, nejčastěji kupovali elektroniku

Obrat českých e-shopů v roce 2019 meziročně stoupl o 15 % na rekordních 161 miliard Kč. Největší podíly na obratu tvořila elektronika, kosmetika a oblečení, rostl i celkový počet internetových obchodů.

Shoptet: Češi loni v e-shopech utratili 161 miliard Kč, nejčastěji kupovali elektronikuSpolečnost Shoptet uvádí, že loňské nákupy Čechů v internetových obchodech dosáhly celkové hodnoty 161 miliard Kč. To je dle firmy meziročně o 21 miliard Kč (o 15 %) více než předloni, a zároveň dosud nejvíce v české historii elektronického obchodování.

Oproti předloňsku vzrostl v uplynulém roce počet e-shopů o 3,5 %. Čísla ukazují, že česká e-commerce je stále na vzestupu; očekáváme tedy, že letos bude objem peněz utracených v e-shopech zase o něco vyšší,“ říká šéf Shoptetu Miroslav Uďan.

Nejvíce se utrácelo a elektroniku

Na prvním místě žebříčku dle celkové hodnoty online nákupů za rok 2019 podle Shoptetu figuruje elektronika s 37% podílem. Zboží z této kategorie nakupovali více muži (65 %) oproti ženám (35 %).

Druhá příčka patří kosmetice s 12 % celkového obratu, kterou naopak více nakupovaly ženy (80 % oproti 20 %). Na ženy podle analýzy obecně připadá větší podíl financí utracených v loňském roce v e-shopech (v poměru 6:4 vůči mužům).

V online nákupech vedou velká města

Z dat společnosti také vyplývá, že téměř 70 % veškerého zboží prodávají e-shopy se sídlem v Praze. Po hlavním městě následuje Brno (8 %) s Ostravou (6 %), značný podíl online prodejů Shoptet eviduje i v Jihočeském kraji (3 %).

Co do množství prodaného zboží v různých období roku, jasné prvenství dle Shoptetu drží předvánoční období. Za listopad a prosinec činil obrat českých e-shopů 51 miliard Kč, z toho 12 miliard utratili Češi během posledních dvou týdnů před Vánoci.

Oproti předchozímu roku stoupaly v lednu meziročně prodeje všeho, co souvisí se zdravým životním stylem. Rekordní byly i prodeje během slevových akcí na Black Friday. Ty meziročně stouply o 25 % na téměř 800 milionů Kč během jediného pátku,“ doplňuje Uďan.

Zdroj: Shoptet
Úvodní foto: © jamdesign - Fotolia.com

Komentáře