Shopsys: Obraty velkých kamenných hráčů z online prodejů se meziročně zdvojnásobily

Obraty velkých kamenných hráčů z online prodejů se v roce 2020 meziročně vyšplhaly na dvojnásobnou hodnotu. Někteří z prodejců podle Shopsysu zaznamenali dokonce vícenásobné nárůsty.

Shopsys: Obraty velkých kamenných hráčů z online prodejů se meziročně zdvojnásobilySpolečnost Shopsys uvádí, že český trh e-commerce má na kontě další rekord. Již během roku 2020 bylo podle firmy zřejmé, že online segment zaznamená především kvůli pandemii covidu-19 historický boom snad ve všech aspektech. Předpoklady se potvrdily.

V porovnání s rokem 2019 se vloni obraty velkých kamenných hráčů z online prodejů vyšplhaly na dvojnásobnou hodnotu. Průměrná výše objednávky se podle zjištění Shopsysu nezvýšila a konverzní poměr vzrostl meziročně o 25 %.

Podstatným dílem k dvojnásobným obratům velkých kamenných hráčů podle odborníků přispěli lidé, kteří upřednostňují běžné nakupování právě v kamenných prodejnách.

Z kamenných prodejen do těch virtuálních

Zatímco v roce 2019 stále ještě drtivá většina nákupů probíhala tímto způsobem, pandemie covidu-19 v loňském roce v rozsáhlém měřítku tuto formu nakupování Čechům z pochopitelných důvodů znemožnila.

Zákazníkům upřednostňujícím osobní návštěvy obchodů tak najednou prakticky nezbylo nic jiného než zvolit online formu nakupování. A právě z toho nejvíce těžili velcí kamenní hráči, kteří si z rostoucího „online koláče“ ukousli velké sousto právě na úkor „běžných“ online hráčů.

Avizovaný nárůst u kamenných hráčů mohl být pravděpodobně ještě vyšší, nicméně ne všichni byli na takový přesun do sféry online připraveni,“ vysvětluje Matěj Kapošváry, obchodní a marketingový ředitel společnosti Shopsys.

I když jde úroveň online prodeje u velkých kamenných hráčů nahoru, stále ještě můžeme najít celou řadu prodejců, kteří mají na svých e-shopech velký prostor ke zlepšení,“ naznačuje.

Jako extrémní problém se podle Kapošváryho na konci minulého roku ukázaly u některých prodejců také návazné procesy, jako vychystávání a expedice zboží či zákaznická podpora.

E-commerce zůstane investiční prioritou

Shopsys dále uvádí, že o celou jednu čtvrtinu se u velkých kamenných hráčů meziročně zvýšil tzv. konverzní poměr, který představuje procentuální podíl lidí, jenž e-shop navštíví a nákup skutečně provedou.

Ke zvýšení konverzního poměru došlo podle analytiků patrně proto, že lidé často neměli možnost nákup – konverzi – dokončit v kamenné prodejně.

Prognóza pro rok 2021 je podle společnosti Shopsys relativně jasná. „Všichni kamenní hráči budou chtě nechtě muset do e-commerce investovat podstatně větší část svých finančních zdrojů, než byly dosud zvyklé,“ nastiňuje Kapošváry.

Hlavním směrem, kterým se zejména velcí online i offline prodejci vydají, bude propojování světů online a offline. Cílem bude nabídnout možnost zákazníkovi být plnohodnotně obsloužen na všech kanálech, a poskytnout mu tak maximální možnou míru komfortu.

Zdroj: Shopsys
Úvodní foto: (c) Jakub Jirsák - Fotolia.com

Komentáře