Shopsys: E-shopové agentury v ČR a SR plánují investovat do vlastních platforem

Čtyři pětiny českých a slovenských e-shopových agentur operují s vlastními platformami, často však zastaralými, do kterých v následujících pěti letech plánují investovat v součtu téměř dvě miliardy korun. To se může promítnout do cen produktů v e-shopech.

Shopsys: E-shopové agentury v ČR a SR plánují investovat do vlastních platforemSpolečnost Shopsys uvádí, že v následujících pěti letech se české a slovenské e-shopové agentury, tedy společnosti zabývající se budováním e-shopů na míru, a které disponují vlastní platformou, chystají investovat zhruba 1,8 miliardy korun.

Tři pětiny agentur podle Shopsysu do vývoje vlastní platformy investují víc než 10 % svého obratu. Společnost poukazuje na to, že masivní investice mohou v konečném důsledku vést ke zvýšení cen produktů v elektronických obchodech.

Čtyři z pěti mají vlastní platformu, často zastaralou

Analýza uvádí, že na českém a slovenském trhu aktuálně působí 242 agentur, které nabízejí řešení e-shopu na míru. Vlastní platformou pro stavbu elektronických obchodů přitom disponuje téměř 80 % z nich.

Shopsys podotýká, že vlastní platforma je pro drtivou většinu lokálních agentur problematickou aktivitou, jelikož její vývoj i dlouhodobá údržba a vylepšování stojí firmy nemalé prostředky.

Alarmující je pak dle společnosti fakt, že devět z deseti takto fungujících agentur využívá platformy zastaralé. Velkým varováním je podle Shopsysu i výše zmiňované zjištění, že agentury plánují do vlastních platforem investovat bezmála dvě miliardy korun.

Firma dodává, že to, že má téměř každá agentura vlastní platformu, je problém i pro samotné e-shopy, jelikož se stávají oběťmi vendor lock-inu, tj. situace, kdy existuje pouze jediný dodavatel, který je schopný s danou e-shopovou platformou pracovat.

Zdroj: Shopsys

Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře