Shopsys: Česká a slovenská e-commerce uživí téměř 250 firem tvořících e-shopy na míru

Většina z 242 agentur sídlí v České republice, nejvíce v Praze. Zhruba polovina firem má roční obrat do 5 milionů Kč, najdou se však i takové, jejichž roční obrat překonává hranici 60 milionů Kč.

Shopsys: Česká a slovenská e-commerce uživí téměř 250 firem tvořících e-shopy na míruPrůzkum společnosti Shopsys odhalil, že v České republice a na Slovensku v současné době působí 242 agentur nabízejících e-shopové řešení na míru. Drtivá většina (204) jich sídlí v ČR, zbylých 38 působí u našich východních sousedů.

Největší koncentrace agentur je vcelku nepřekvapivě Praze – zde má sídlo celkem 78 agentur zabývajících s tvorbou e-shopů na míru. Následují Moravskoslezský kraj s 33 a Jihomoravský kraj s 28 firmami.

Zatímco česká B2C e-commerce roste meziročně zhruba o 15 až 20 %, agentury jsou při predikci meziročního vývoje opatrnější. Odhadují, že růst bude v budoucnu o něco pomalejší, a to přibližně mezi 10 a 15 %.

Více než polovina agentur má obrat do 5 milionů Kč

Z grafu Shopsysu vyplývá, že na roční obrat do 3 milionů Kč dosáhne něco přes stovku agentur. Podle společnosti se zpravidla jedná o mikropodniky, které čítají pouze několik málo jednotlivců. Dalších 23 agentur se dokáže vyšplhat ještě o dva miliony výše.

Shopsys uvádí, že necelou stovku tvoří skupina agentur, jejichž roční obrat se dostává do hodnot představujících nižší desítky milionů.

Velké agentury pak podle společnosti často dosahují zhruba dvojnásobku, v některých případech i trojnásobku obratu středně velkých firem. Shopsys naznačuje, že hranici 60 milionů Kč ročního obratu v ČR a SR překoná jen devět agentur.

Graf – Počet agentur v České republice a na Slovensku z hlediska velikosti obratu

Graf – Počet agentur v České republice a na Slovensku z hlediska velikosti obratu

Zdroj: Shopsys

Úvodní foto: © Andrey Popov - Fotolia.com

Komentáře