Shopsys: B2B e-commerce letos v České republice obratem překoná B2C e-commerce

Společnost očekává, že obrat B2C letos dosáhne více než 170 miliard Kč, trh B2B e-commerce by se mohl dostat i nad 175 miliard Kč. Bylo by to tak poprvé v historii, kdy by obchodování mezi podniky překonalo prodej koncovým spotřebitelům.

Shopsys: B2B e-commerce letos v České republice obratem překoná B2C e-commerceExperti společnosti Shopsys odhadují, že v letošním roce dojde na českém trhu e-commerce k výraznému milníku. Podle analýzy tuzemského trhu by totiž měl segment B2B poprvé v historii překonat sféru B2C.

Jednou z hlavních příčin je dle Shopsysu aktuální nízká nezaměstnanost, která doslova nutí firmy digitalizovat. Českým zaměstnavatelům se podle společnosti více vyplatí investovat náklady do procesů digitalizace než posilovat ve firmě lidské zdroje.

Pro výrobní, distributorské a prodejní B2B firmy však často není snadné zvládnout digitální transformaci jejich prodeje. Jejich klíčové kompetence leží právě ve výrobě či prodeji, nemají mindset technologické firmy,“ říká šéf Shopsysu Petr Svoboda.

Průmysl 4.0 v plném proudu

Shopsys dále uvádí, že k masivnějšímu rozvoji B2B e-commerce bude docházet i z toho důvodu, že již nyní se dá pozorovat „nabourávání” zavedených pořádků v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.

Někteří výrobci by v ideálním případě rádi prodávali své zboží a služby přímo koncovým zákazníkům. Toto propojení a rychlá zpětná vazba od klientů do výroby umožňuje například personalizovat zboží, což jde na ruku aktuálnímu trendu průmyslu 4.0.

Očekáváme, že u nás letos B2B e-commerce překoná trh B2C, tempo růstu B2B se bude ještě dále zrychlovat. V roce 2019 činil obrat B2C e-commerce 155 miliard, pro letošní rok očekáváme nárůst nad 170 miliard, trh B2B e-commerce by se mohl dostat i nad 175 miliard,” doplňuje Svoboda.

Zdroj: Shopsys
Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře