Sedm faktorů, jež změní trh ICT v roce 2014

Frost and Sullivan vytyčili sedm hlavních nositelů změny pro ICT trh v příštím roce.

Sedm faktorů, jež změní trh ICT v roce 2014Analytici Frost and Sullivan zpracovali prognózu vývoje ICT trhu v roce 2014. Rok označují za „transformační“ a varují, že mnoho výrobců bude mít potíže s udržením svého růstu a podílu na trhu.

Co bude příčinou transformace a s čím se budou výrobci muset potýkat a vypořádat, shrnuli Frost and Sullivan do následujících sedmi bodů.

1. Microsoft Lync naruší trh sjednocené komunikace

Přestože je Microsoft na scéně sjednocené komunikace (UC) relativně novým hráčem s malým podílem na trhu, v posledních dvanácti měsících nabíral rychlost a vyrostl do pozice konkurenta tradičních výrobců.

Adopce řešení Lync je podle Frost and Sullivan logickým krokem pro firmy, které již používají například Active Directory, Sharepoint nebo Microsoft email. Ze strany Microsoftu lze proto v příštím roce očekávat rostoucí tlak.

2. Rostoucí využívání aplikací donutí společnosti brát vážně otázku firemní mobility

S roustoucím používáním mobilních zařízení se z konceptů BYOD a CYOD stanou důležitá témata pro mobilní strategii firem. Zásadní otázka bezpečnosti a filtrování aplikací způsobí podle Frost and Sullivan vzestup výrobců softwaru určeného na management mobilních zařízení (MDM) a na jejich zabezpečení.

Většího významu dosáhnou cloudová MDM řešení a příslušné appstory.

3. Vzestup internetu věcí

Frost and Sullivan odhadují, že do roku 2020 bude na světě 80 miliard připojených zařízení. Rostoucí komunikace M2M (stroj se strojem) znamená rostoucí počet zařízení s chytrými senzory, RFID čipy a dalšími automazitovanými systémy, které umožní vyšší úroveň propojení strojů, zařízení a lidí.

To přinese zásadní inovace do řady odvětví průmyslu a služeb a logicky zásadně ovlivní i podobu ICT trhu.

4. Telekomunikační firmy budou hrát zásadní roli ve zprostředkovávání ICT

S rozvojem cloudu a mobility bude podle Frost and Sullivan růst význam telekomunikačních poskytovatelů, kteří rozšíří svou nabídku zahrnující cloud, mobilitu, hosting, kontaktní centra a služby pro podnikovou komunikaci.

Navzdory konkurenci v podobě infrastuktury jako služby (IaaS) budou telekomunikační firmy hrát velkou roli ve zprostředkování, managementu a hostingu cloudových služeb.

5. Sjednocená komunikace jako služba (UCaaS) se stane standardem

Firmy, které se blíží konci životnosti svého komunikačního vybavení, začínají sahat po cloudových UC řešeních, což je špatná zpráva pro výrobce a integrátory, kteří je dosud nenabízejí.

Frost and Sullivan zaznamenali podobný trend i v oblasti videokonferencí a přestože řada společností ještě zůstává u tradičních on-premise řešení, nezanedbatelné procento z nich se ohlíží po cloudovém řešení, které sníží jejich náklady na služby a údržbu.

6. Stávající podoby podnikové komunikace naruší WebRTC

WebRTC (Web Real-time Communication – komunikace přes web v reálném čase) je relativně nová technologie, ale Frost and Sullivan jí na poli podnikové komunikace předpovídá úspěch.

Přes některé stále nezodpovězené otázky (například bohatost vlastností co se multimédií týče) má technologie velký potenciál v podobě zjednodušení komunikace na jedno kliknutí, bez potřeby jakékoliv telefonie, periferií, ale i například pluginů. Stačit by měl internetový prohlížeč.

7. Google a Amazon budou představovat větší hrozbu výrobcům ICT než dosud

Google sice na poli podnikové komunikace zatím tradiční poskytovatele nedohnal, přesto však disponuje vším potřebným k tomu, aby na tento trh zásadním způsobem vstoupil.

Řada organizací začala používat cloudový Gmail a Google zároveň pracuje na aktualizaci Hangoutu, aby lépe zvládal HD rozlišení videa. Zároveň má rozpracovanou řadu ambiciózních plánů na poli cloudu, velkých dat a internetu věcí. Přítomnost a vliv Googlu na ICT trhu může podle Frost and Sullivan jen růst.

Stejně tak poroste v příštím roce vliv Amazon Web Services. Řada společností sice stále nakupuje vlastní servery a úložiště od HP, IBM nebo Dellu, roste však počet těch, kteří se již nebojí sáhnout po cloudovém řešení, jehož provoz stojí jen zlomek nákladů na vlastní datacentrum.

Zdroj: Frost and Sullivan
Úvodní foto: © buchachon - Fotolia.com

Komentáře