Samsung se vrátil na první místo mezi výrobci chytrých telefonů, ale s podstatně horší pozicí

Podíl Samsungu se meziročně ztenčil z necelé třetiny na necelou čtvrtinu. Nedařilo se Microsoftu, jehož podíl na celkovém trhu mobilních telefonů klesl do jednociferných čísel.

Samsung se vrátil na první místo mezi výrobci chytrých telefonů, ale s podstatně horší pozicíTrh chytrých telefonů má staronového krále - Samsung se v prvním čtvrtletí 2015 vrátil do čela po statistické remíze s Applem v posledním kvartálu 2014.

Podle analytiků ze Strategy Analytics se Samsungu podařilo v prvním období letošního roku prodat 83,2 milionu chytrých telefonů, zatímco Apple prodal jen 61,2 milionu.

Stejné pořadí, jiné okolnosti

Neznamená to však, že by se vše vracelo do starých kolejí. Zatímco před rokem atakoval podíl Samsungu hranici jedné třetiny celého trhu (31 %), v letošním prvním čtvrtletí mu zbyla necelá čtvrtina (24 %), očekává pokles výsledků a doufá, že ho v příštích obdobích spasí prodej nové vlajkové lodi Galaxy S6. Tržní podíl Applu se mezitím meziročně zvýšil z 15,3 % na 17,7 %.

Celkově se v prvním kvartál prodalo 345 milionů chytrých telefonů, což představuje 21% meziroční nárůst. Před rokem však trh rostl o 33 %. Toto zpomalení analytici vysvětlují nasycením vyspělých trhů v Číně, USA a Evropě.

Lenovo, posílené akvizicí Motoroly, drželo v prvním kvartálu 5,4% podíl a Huawei drželo 5% podíl.

Osm z deseti prodaných mobilů je chytrých

Samsung byl lídrem i celkového trhu mobilních telefonů (chytrých a klasických) s 99 miliony prodaných kusů a 22,2% podílem. I zde si pohoršil, neboť před rokem jeho podíl dosahoval 27,4 %. Apple se svým čistě chytrým portfoliem naopak meziročně posílil z 10,6 % na 13,7 %.

Špatně se vedlo Microsoftu, jehož podíl se smrkl z loňských 11,4 % na 7,6 % při 33,7 milionu prodaných telefonů. Klasické „hloupé“ modely prohrávaly s konkurencí, zatímco u řady chytrých telefonů Lumia zákazníci podle Strategy Analytics vyčkávají s koupí na uvedení nových Windows 10.

Celkem se na světě během prvního čtvrtletí prodalo 445 milionů mobilních telefonů, což představuje 8% meziroční růst. Osm z deseti prodaných zařízení byly chytré telefony.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com.jpg

Komentáře