Safetica: Home office zvyšuje riziko kyberútoků, ohrožuje zaměstnance i firmy

Home office a práce zaměstnanců na nedostatečně zabezpečených soukromých výpočetních zařízeních nahrávají kybernetické kriminalitě. Takových rizik v ČR podle Kasperského meziročně přibylo čtyřnásobně.

Safetica: Home office zvyšuje riziko kyberútoků, ohrožuje zaměstnance i firmySpolečnost Safetica upozorňuje, že masivní nárůst práce z domova s sebou přináší i nová bezpečnostní rizika, a to jak pro zaměstnance, tak pro firmy a jejich systémy. Podle průzkumu společnosti používá 75 % zaměstnanců k práci také svá soukromá zařízení.

To spolu s nedostatečným proškolením a neopatrností uživatelů přináší podle odborníků útočníkům velké výhody. Jenom v České republice podle bezpečnostní společnosti Kaspersky meziročně přibylo rizik více než čtyřnásobně.

Největším rizikem při vzdálené práci z domova je dle expertů bezpečnost připojení, které zajistí šifrování. V souvislosti se zabezpečeným připojením nejčastěji hovoříme o tzv. VPN (Virtual Private Network).

Kromě šifrování přenášených dat je třeba mít data zašifrována i na používaném externím disku a jiných úložištích pro případ ztráty nebo krádeže zařízení,“ říká Michal Merta, odborník na bezpečnost a ředitel Cyber Fusion Centra v Accenture ČR.

Antivir zdarma nestačí

Merta dále upozorňuje na nedostatky antivirů zdarma. Ty podle něj pouze porovnávají databázi známých virů vůči našim souborům, zatímco placený antivirový program používá pokročilých technik včetně analýzy chování uživatele.

Moderní a kvalitní antivirový program však dokáže odhalit i phishingové útoky, zastavit a odstranit škodlivý kód nebo zablokovat IP adresy počítačů již v počátku kybernetického útoku,“ dodává.

Odborníci rovněž podotýkají, že je nutné si uvědomit, že i přes ten nejlepší zabezpečení a antivirový program jsou občas útočníci úspěšní. Proto je důležité se při práci s počítačem chovat celkově opatrně a zejména dodržovat základní pravidla bezpečnosti.

To znamená například nevypínat automatické aktualizace, instalovat programy jenom z důvěryhodných zdrojů a neklikat na odkazy a přílohy v podezřelých e-mailech. Pokud přeci jen nějaké škody vzniknou, lze je minimalizovat pojištěním.

V posledních letech je možné se také pojistit proti kybernetickým rizikům. Lze se tak ochránit pro případ zneužití karetních údajů na internetu, zneužití internetového bankovnictví nebo krádeže identity,“ informuje Viktor Houška z BNP Paribas Cardif.

Zdroj: Safetica
Úvodní foto: maryviolet / stock.adobe.com

Komentáře