Rok 2019 podle Dellu: Virtuální asistenti, 5G i udržitelné podnikání

Podle prognózy společnosti Dell Technologies bude letošní rok patřit inovacím v oblasti sítí 5G, umělé inteligence, strojového učení, cloudu i blockchainu. Poroste využitelnost dat i nasazování virtuálních asistentů do chytrých zařízení.

Rok 2019 podle Dellu: Virtuální asistenti, 5G i udržitelné podnikáníSpolečnost Dell Technologies zveřejnila svoje předpovědi pro rok 2019, podle nichž například poroste využití virtuálních asistentů, dojde k uvedení prvních zařízení s 5G na trh či bude dál stoupat poptávka po cloudu.

Kterých šest trendů tedy bude podle Dellu v tomto roce vládnout?

1) Virtuální asistenti na každém kroku

Dell uvádí, že spotřebitelské technologie budou stále častěji obsahovat virtuální asistenty, kteří budou zjišťovat preference uživatelů a proaktivně poskytovat obsah a informace na základě předchozích interakcí.

Strojová inteligence se podle prognózy začne v domácnostech slučovat s rozšířenou a virtuální realitou. Jako příklad společnost uvádí virtuální šéfkuchaře, kteří budou uživatelům asistovat s přípravou jídel.

Podle Dellu se budou dále vyvíjet i inteligentní zařízení pro sledování životního stylu, která umožní sílení dat s poskytovateli zdravotní péče. Dojde i na rozvoj v oblastech zpracování přirozeného jazyka a hlasových technologií pro efektivnější komunikaci se stroji.

Automatizace a robotika zase podle předpovědi zajistí rychlejší a plynulejší spolupráci s technologiemi. Poroste rovněž využívání aplikací rozšířené a virtuální reality na pracovišti, což dle Dellu ještě více zvýší produktivitu práce.

2) Efektivnější práce s daty díky umělé inteligenci

Společnost odhaduje, že do roku 2020 dosáhne objem dat 44 trilionů gigabajtů. Díky probíhající digitální transformaci však bude možné tato data plnohodnotně využívat a zefektivňovat firemní procesy.

Technologický sektor podle Dellu díky transformaci vytvoří více investic – objeví se například firmy, jež se budou soustředit na správu dat, pokročilé analýzy nebo řešení zajišťující soulad s bezpečnostními předpisy.

3) 5G zajistí revoluci ve využívání technologií

Dell očekává, že v letošním roce budou uvedena na trh první zařízení podporující síť 5G. Právě rozmach rychlé sítě nové generace povede podle Dellu ke vzniku miniaturních datacenter, která budou zajišťovat provoz chytrých zařízení.

Firma se domnívá, že díky novým technologiím se budou intenzivně propojovat města a obce, což je nezbytný předpoklad pro vznik inteligentních měst a digitální infrastruktury. Sítě 5G podle Dellu rovněž způsobí revoluční změny v nejrůznějších odvětvích.

Jako příklad udává zdravotnictví či výrobu, kde bude možné v reálném čase zpracovávat a analyzovat data a informace generované v terénu, a výsledky poté přímo sdílet s těmi, kdo je potřebují. Podle Dellu tak nebude nutné neustále přenášet data do cloudu a z cloudu.

4) Datové prognózy budou vyžadovat více cloudů

Předpověď uvádí, že postupem času bude slábnout diskuze na téma veřejný versus privátní cloud, jelikož si organizace stále více uvědomují, že potřebují efektivně spravovat všechny typy dat, která zpracovávají.

Průzkum společnosti IDC odhalil, že více než 80 % organizací přebírá data zpět do místních privátních cloudů. Dell dodává, že tento trend bude pravděpodobně pokračovat, a to i navzdory předpokládanému růst veřejných cloudů.

Prostředí s více cloudy podle firmy urychlí zpracování v oblastech automatizace, umělé inteligence a strojového učení. Tyto inovace pak poskytnou organizacím možnost spravovat, přesouvat a zpracovávat data tam, kde a kdy potřebují.

5) Na pracoviště dorazí generace Z

Předpověď uvádí, že v průběhu tohoto roku se bude do pracovního procesu zapojovat generace lidí narozených po roce 1995, takzvaná generace Z. Z výzkumu provedeného Dellem vyplývá, že až 98 % příslušníků této generace plně ovládá vyspělé technologie.

Společnost v této souvislosti odhaduje, že generace Z podpoří další vývoj v oblasti technologických inovací na pracovišti a bude starším generacím pracovníků pomáhat rozvíjet jejich technologickou gramotnost.

6) Inteligentnější a ekologičtější dodvatelské řetězce

Dell odhaduje, že poroste počet organizací zabývajících se udržitelným podnikáním, což povede ke vzniku nových bezodpadových obchodních modelů. Přispějí k tomu hlavně inovace v oblastech recyklace a postupů s uzavřenými cykly.

Zároveň má podle prognózy dojít k pokroku ve sledovatelnosti dodavatelských řetězců, kde svou roli sehraje i technologie blockchain. Ta má přispět ke zvýšení bezpečnosti při zajišťování dodávek a zároveň k ochraně informací a údajů o zboží a službách.

Zdroj: Dell Technologies
Úvodní foto: © atanas.dk - Fotolia.com

Komentáře