Revolgy: České firmy se cloudu nebojí, využívá jej 84 % z nich

Více než čtyři pětiny českých technologických firem mají alespoň část infrastruktury v cloudu, polovina zbývajících zvažuje přechod během příštího roku. Největší popularitě mezi poskytovateli se těší Amazon.

Revolgy: České firmy se cloudu nebojí, využívá jej 84 % z nichPrůzkum společnosti Revolgy odhalil, že stále více českých technologických firem se přesouvá do cloudu – alespoň nějakou část infrastruktury v něm má 84,2 % dotazovaných společností. 

Z těch zbývajících pak podle Revolgy zvažuje přechod během příštího roku více než polovina. Nejvíce firmy využívají cloud pro ukládání dat, k zálohám při výpadku firemní infrastruktury a pro hosting firemních interních systémů.

Mezi poskytovateli podle průzkumu vedou Amazon Web Services (52,7 %) před Google Cloud Platform (38,4 %), výraznější oblibě se pak u firem těší ještě Microsoft Azure (29,5 %).

Cloud již nějaký čas není pouze doménou progresivních startupů, ale přechází na něj i korporáty, které ještě donedávna tento krok z různých důvodů oddalovaly,“ vysvětluje Miroslav Vlasák, CEO Revolgy.

Hlavní důvod? Flexibilita

Revolgy uvádí, že většina firem (75,5 %) měla cloudovou infrastrukturu již od samého začátku. Ostatní měly zpočátku vlastní datacentrum (41,8 %), hosting serverů (34,2 %), tedy jejich pronajímání, a housing serverů (24,1 %) čili umístění vlastních serverů v profesionálním datacentru.

Hlavními argumenty, proč se firmy rozhodly na cloud přejít, byla podle průzkumu především flexibilita (77 %) – tedy možnost snadno vytvářet nová prostředí a instalace. Následovaly nulová potřeba údržby a nákupu hardwaru (65,2 %) a škálovatelnost (57,1 %).

Dalšími důvody byly podle společnosti nulová potřeba údržby a nákupu hardwaru (65,2 %), odolnost proti výpadkům (53,6 %) a cena (27,7 %).

Přechod na cloud není náročný

Z dále rovněž vyplynulo, že firmy s přechodem na cloud neměly zásadní problémy – na škále 1–10 (od nejsnazšího po nejkomplikovanější) hodnotilo průběh implementace čísly 9 a 10 méně než 5 % dotázaných.

Číslem 3, tedy jako celkem hladký průběh, hodnotilo 17,9 % firem. V nadpoloviční většině případů si vystačily čistě s interními zdroji, pomoc u cloudového partnera pak vyhledalo 34,8 %. V ostatních případech (10,7 %), pomohl s implementací přímo poskytovatel.

Přestože stále více firem přechází na cloud, existují segmenty trhu, kde je jeho implementace pomalejší. Jsou to například bankovní instituce, které velmi důkladně prověřují bezpečnost uložených a posílaných dat,“ vysvětluje Vlasák.

A stejný problém řeší i technologické firmy. Je proto třeba zmínit, že lídři v čele s Amazonem, Googlem a Microsoftem investují do bezpečnosti obrovské částky a zaměstnávají týmy bezpečnostních expertů, které by si běžná firma nikdy nemohla dovolit,“ uzavírá.

Zdroj: Revolgy
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře