Red Hat: Hlavním podnikovým technologickým trendem pro rok 2019 je automatizace

Firmy z celého světa se budou v tomto roce zaměřovat především na automatizaci provozu IT, cloudová řešení a kybernetickou bezpečnost. Od automatizace si slibují hlavně snížení nákladů a zvýšení efektivity. Mezi další priority patří například modernizace IT vybavení či podniková integrace.

Red Hat: Hlavním podnikovým technologickým trendem pro rok 2019 je automatizaceSpolečnost Red Hat zveřejnila výsledky průzkumu technologických potřeb, jehož se zúčastnilo přes 400 firem a organizací z 51 zemí světa. Průzkum odhalil, že většina firem klade čím dál větší důraz na automatizaci.

Mezi hlavní technologické priority firem podle Red Hatu patří vedle automatizace provozu IT i cloudová řešení a kybernetická bezpečnost. Za rostoucí důležitostí automatizace podle společnosti stojí snaha o redukci nákladů a zvýšení efektivity IT infrastruktury.

České firmy následují světové trendy

Podobné trendy upřednostňují i respondenti z řad českých firem, přičemž jejich požadavky jsou podle Red Hatu vesměs stejné jako u globálních podniků a organizací, jen se objevují s přibližně ročním zpožděním.

U našich lokálních zákazníků se bude letos v projektech prosazovat především větší míra automatizace, jak na úrovni infrastrukturní, tak aplikační,“ vysvětluje Ivana Babulenková, country sales manager Red Hatu pro Česku republiku a Slovensko.

Rovněž pozorujeme větší zájem o využití cloudových služeb, zpravidla veřejných cloudů, pro určité typy systémů. Mnoho firem a organizací se bude stále více zabývat reálným využitím cloudových služeb v tzv. hybridním modelu,“ dodává.

Podniky se zaměřují i na modernizaci zařízení

Red Hat uvádí, že mezi další hlavní priority zákazníků patří optimalizace nebo modernizace současného a často zastaralého IT vybavení, která taktéž souvisí se zvýšením efektivity IT.

V neposlední řadě se respondenti zaměřují na podnikovou integraci, kterou si vynucují stále náročnější požadavky na zpracování dat a rychlost nasazování nových aplikací.

Společnost dodává, že přes všechny rozvojové požadavky investuje většina podniků 50 až 60 % svého rozpočtu do současných technologií. Do dvou let by ovšem podle Red Hatu měl stoupnout podíl investic do nových technologických řešení na 45 %.

Digitální transformace na vzestupu

Red Hat zdůrazňuje, že oproti roku 2018 se v aktuálním průzkumu téměř zdvojnásobil počet firem, které intenzivně pracují na digitální transformaci svého podnikání. Celkem 35 % dotazovaných firem pak plánuje v tomto roce uvést nové digitální projekty a služby.

Svoji digitální transformaci řeší především firmy z oblasti finančních služeb, ovšem do transformace se již pustila většina organizací. Podíl společností, které digitální transformaci neplánují, pak podle Red Hatu meziročně poklesl z 32 % na 14 %.

Virtualizace jako základ vlastních cloudových služeb

Red Hat odhalil, že firmy běžně využívají virtualizační technologie pro poskytování cloudových a samoobslužných služeb svým zákazníkům. Celkem 51 % respondentů uvedlo virtualizaci jako primární technologii, kterou chtějí poskytovat svým zákazníkům formou služby.

Jasným trendem následujících let je podle společnosti využívání hybridních cloudových řešení a nasazování většího počtu cloudových služeb, jelikož jen 6 % dotazovaných provozuje své systémy čistě v prostředí veřejných cloudů.

Téměř třetina (30 %) firem se podle průzkumu vydala cestou hybridních cloudových řešení a téměř polovina z nich (45 %) využívá nejméně dvě cloudové platformy. Pětina svoji strategii pro cloud zatím řeší a jen 11 % firem v příštích dvou letech s cloudem nepočítá vůbec.

 „Oblastí, kde na lokálních trzích očekáváme vysoký nárůst využití hybridního cloudového přístupu, jsou kontejnerové technologie, konkrétně reálné nasazování kontejnerizovaných aplikací do produkčních systémů,“ upozorňuje Babulenková.

Vývojáři, nedostatkové zboží

Firmy se podle Red Hatu v tomto roce zaměří na blockchain a edge computing, tedy vysoce distribuované technologie spojené se zabezpečením a zpracováním dat. To bude ještě více rozdmýchávat neutuchávající poptávku po kvalitních vývojářích.

V České republice i dalších evropských zemích neustále roste zájem o špičkové vývojáře, mezi nimi i tzv. full stack developery, kteří jsou schopni navrhovat aplikace přímo pro cloudové prostředí,“ komentuje Radek Vokál, senior engineering manager v Red Hatu.

Firmy totiž zjišťují, že přesun aplikací do cloudu vyžaduje často i změnu architektury, se kterou si poradí jen vývojáři se zkušenostmi s technologiemi jako Azure, AWS, Kubernetes či Docker,“ dodává.

Zdroj: Red Hat
Úvodní foto: NicoElNino @ fotolia.com

Komentáře