Red Hat: Digitální transformace je pro podnikové open source zásadní

Mezi klíčová zjištění průzkumu patří, že hlavní oblastí využití open sourcu je digitální transformace a že bezpečnost je důležitou přidanou hodnotou podnikového open sourcu.

Red Hat: Digitální transformace je pro podnikové open source zásadníSpolečnost Red Hat publikovala výsledky svého průzkumu průzkumů použití technologií open source v podnikovém prostředí s názvem 2021 State of Enterprise Open Source Report. Průzkumu se účastnilo 1 250 osob z celého světa, přičemž se nejednalo výhradně o zákazníky Red Hatu.

Report uvádí, že více než polovina (54 %) dotazovaných říká, že důležitou oblastí využití podnikového open source (OS) je digitální transformace. Toto číslo za poslední dva roky vzrostlo o 11 bodů, přičemž podobného hodnocení nyní dosahují i další příbuzné kategorie jako vývoj aplikací a DevOps.

Tlak na digitální transformaci podle Red Hatu potvrzuje i zpráva Globální technologický výhled pro rok 2021, která oblast digitální transformace uvádí jako hlavní investiční prioritu v rámci netechnického IT s tím, že 21 % dotázaných urychlovalo své plány – pravděpodobně v reakci na covid-19.

Kvalita, bezpečnost, inovace

Společnost dále naznačuje, že modernizace infrastruktury zůstává nejdůležitější oblastí, kde se využívá podnikový open source ve většině geografických oblastí, ačkoliv v EMEA remizuje s digitální transformací.

Respondenti si na podnikovém open sourcu cení vyšší kvality, bezpečnosti či schopnosti bezpečně poskytovat technologie OS. To podle analytiků Red Hatu koresponduje též s výhodou přístupu k inovacím.

Všechny výhody zmiňované IT lídry v rámci průzkumu dle společnosti naznačují, že podnikový open source vnímají jako způsob, jak získat špičkový software, který mohou zodpovědně nasadit ve svých podnicích.

Důvěřuj, ale prověřuj

Red Hat dále uvádí, že názor, že otevřený zdrojový kód přináší rizika, slábne. Vedle 30 % IT lídrů označujících bezpečnost mezi třemi nejdůležitějšími benefity uvádí 87 % podnikový open source jako “bezpečnější”, nebo “stejně bezpečný” jako proprietární software.

Průzkum se hlouběji zaměřil i na strategické postoje. V 84 % dotazovaní indikovali, že podnikový open source je klíčovou součástí bezpečnostní strategie organizace.

V 75 % pak říkali, že důvěřují podnikovému open source, protože prochází důkladným procesem prověřování a komerčního testování pro zaručení kvality kódu.

Zdroj: Red Hat
Úvodní foto: © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Komentáře