Randstad: 71 % českých zaměstnanců je přesvědčených, že je digitalizace neohrozí

Jen 17 % českých zaměstnanců počítá s tím, že je v následujících 5-10 letech nahradí automatizovaná pracovní síla. Zaměstnavatelé i zaměstnanci se nicméně shodují, že do budoucna bude čím dál složitější najít pracovníky s těmi správnými kompetencemi.

Randstad: 71 % českých zaměstnanců je přesvědčených, že je digitalizace neohrozíGlobální průzkum Workmonitor provedený společností Randstad naznačuje, že celých 71 % českých zaměstnanců se cítí dostatečně připraveno na práci v digitalizovaném prostředí. Jen 17 % očekává, že jejich práce bude v příštích 5-10 letech automatizovaná.

To je vůbec nejnižší hodnota ze všech 34 zemí, ve kterých byl průzkum realizován. Ani v dalších zemích však nejsou mezi zaměstnanci očekávání budoucí automatizace práce nijak vysoká,“ říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky Randstadu.

Dodává, že globálně automatizaci vlastní práce předpokládá zhruba třetina zaměstnanců. Zaměstnavatelé jsou však podle ní v tomto ohledu dál, než si jejich zaměstnanci myslí. Nutí je k tomu i setrvalý nedostatek kvalifikovaných lidí a jejich rostoucí cena.

Nové postupy, nové nároky

Digitalizace a automatizace přináší nejen změny pracovních postupů, ale i nároky na znalosti a dovednosti lidí. Celkem 56 % českých respondentů (68 % globálně) v této souvislosti tvrdí, že jejich zaměstnavatel by měl více investovat do rozvoje jejich digitálních dovedností.

Pokud jde o nábor nových zaměstnanců, 66 % českých respondentů (61 % globálně) uvádí, že jejich zaměstnavatel má dnes potíže s hledáním správných kandidátů. Celých 75 % pak očekává, že pro jejich zaměstnavatele bude v budoucnu stále obtížnější najít lidi s těmi správnými kompetencemi.

To je hned za Maďarskem s 81 % druhé nejvyšší číslo ze všech zkoumaných zemí. Globálně to očekává 61 % zaměstnanců,“ dodává Honsová s tím, že tento názor souvisí i s dlouhodobě velmi nízkou nezaměstnaností, která na našem trhu panuje.

Studenti, studujte STEM

Zaměstnavatelé podle Randstadu stále urgentněji potřebují zejména pracovníky vzdělané v oborech STEM (souhrnná anglická zkratka pro přírodní vědy, technologie, strojírenství a matematiku).

Téměř dvě třetiny českých respondentů (71 % globálně) se domnívá, že pokud si současní studenti chtějí zajistit šanci na atraktivní kariéru, měli by se zaměřit na studium právě těchto oborů.

Zajímavé je, že s tímto názorem souhlasí nejméně respondentů v těch nejvyspělejších západoevropských zemích, jako je Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Dánsko, naopak na nejvyšších příčkách průzkumu jsou rozvojové země jako Indie (89 %) či Brazílie (89 %),“ doplňuje Honsová.

Jen 46 % českých zaměstnanců (66 % globálně) v průzkumu uvedlo, že pokud by jim bylo opět 18, zaměřili by se na kariéru v oborech STEM. To je dle Randstadu nejméně ze všech 34 zemí, kde byl průzkum realizován. Digitální obory by studovalo 59 % českých respondentů (globálně 72 %).

Zdroj: Randstad
Úvodní foto: Tatiana Shepeleva @fotolia.com

Komentáře