PwC: Již 84 % globálních organizací se zabývá možnostmi využití blockchainu

Podle nedávného průzkumu PwC se výrazná většina oslovených organizací zabývá technologií blockchainu a možnostmi jejího praktického využití. Gartner dodává, že blockchain bude v roce 2030 generovat hodnotu ve výši 3 bilionů dolarů.

PwC: Již 84 % globálních organizací se zabývá možnostmi využití blockchainuPodle nedávného průzkumu PwC mezi 600 vedoucími pracovníky globálních společností se již 84 % oslovených organizací přinejmenším do určité míry zabývá možnostmi nasazení řešení postavených na blockchainu.

Zhruba 15 % oslovených firem již hlásí nasazení blockchainu v ostrém provozu a u 10 % probíhají pilotní projekty. Dalších 32 % respondentů se nachází ve fázi vývoje projektů a 20 % zatím zkoumá možnosti využití této technologie a jejího potenciálu.

Podle PwC se zároveň mění přístup k blockchainu. Zatímco v minulosti většina podniků viděla jeho uplatnění především ve finančních službách, v současnosti se zájem přesouvá i do oblastí průmyslu, energetiky nebo zdravotnictví.

Žádná mladá technologie se však neobejde bez jistých porodních bolestí. Podle průzkumu mají firmy obavy zejména z právních aspektů, nedůvěry uživatelů, vzájemné nekompatibility různých blockchainových řešení nebo nemožnosti jejich škálování.

Nevíme, jak to funguje, ale nesmíme zůstat pozadu

PwC dodává, že si řada respondentů navíc není jistá tím, na jakém principu vlastně blockchain funguje, ani jaký je jeho potenciál. Zároveň si však podle průzkumu uvědomují nutnost nezůstat v oblasti blockchainu na vedlejší koleji.

To zní jako velká příležitost pro partnery, kteří mohou takovým organizacím podat pomocnou ruku. Ostatně, ačkoliv ČR zdaleka není světovým lídrem v adopci blockchainu, tato technologie už dorazila i do našich končin.

Ještě vloni byly tuzemské firmy ohledně blockchainu velmi opatrné, letos se ale probouzí a pomalu začínají vznikat projekty, které tuto technologii využívají,“ upozorňuje Tomáš Zrubecký, expert na blockchain z české pobočky PwC.

O nástupu blockchainu nepochybuje ani analytická společnost Gartner. Ta ve své dlouhodobé prognóze uvádí, že každoroční hodnota generovaná blockchainovými řešeními dosáhne do roku 2030 částky 3 bilionů dolarů.

Zdroj: PwC
Úvodní foto: sdecoret @ fotolia.com

Komentáře