Průměrný počítač v ČR je pět let starý, uživatele trápí slabý výkon a baterie (Intel)

Průzkum Intelu ukázal, že tuzemské uživatele u jejich počítačů nejvíce irituje slabá výdrž baterie a nutnost čekání z důvodu „nestíhajícího" hardwaru. Kdyby si mohli vybrat, sáhli by nejčastěji po notebooku s displejem nad 14" nebo po desktopu. Nejmenší zájem je po tabletech.

Průměrný počítač v ČR je pět let starý, uživatele trápí slabý výkon a baterie (Intel)Společnost Intel si nechala vypracovat průzkum mezi českými uživateli PC. Cílem bylo zjistit průměrné stáří počítačů a preference a stížnosti jejich uživatelů. Ukázalo se, že více než polovina Čechů (57 %) má doma počítač starší pěti let. Několikrát týdně počítač naštve 36 % uživatelů a několikrát měsíčně více než polovinu (64 %).

Staré notebooky mají až třikrát horší výdrž na baterii než ty současné. Nestačí nárokům nových aplikací, a proto vše trvá dlouho. Nové počítače mají spotřebu srovnatelnou s úspornou žárovkou, přitom jsou 2,5krát rychlejší. Ročně lze jen na elektřině ušetřit stovky i tisíce korun,“ uvedl Martin Vařbuchta, technologický expert společnosti Intel.

Vadí nám slabá baterie, design příliš neřešíme

Čechům na počítačích nejvíce vadí malá výdrž na baterii (21 %) a čekání (35 %). Naopak nejméně tuzemské uživatele trápí design počítače a absence některých technologií.

Kdyby si mohli vybrat, sáhli by nejraději po notebooku s uhlopříčkou nad 14“ (39 %), stolním počítači (21 %) či zařízení 2v1. Kombinace notebooku a tabletu je pro české uživatele pětkrát atraktivnější než samotný tablet.

Graf 1 - Preference českých uživatelů ohledně zařízení

Zdroj: Intel

Z průzkumu vyplývá, že v průměru Češi tráví doma na počítači zhruba dvě hodiny. Intel odhaduje, že uživatelé starých počítačů měsíčně stráví zbytečným čekáním zhruba pět hodin: během dvou hodin mohou prodlevy celkem trvat i déle než 10 minut.

Čtyři pětiny by ocenily bezdrátovou konektivitu

Průzkum dále ukázal, že prioritami českých uživatelů jsou zvýšení výkonu počítače (88 %) a delší výdrž baterie (84 %). Bezdrátovou komunikaci s monitorem, TV či tiskárnou by ocenilo 82 % a bezdrátové nabíjení 76 % uživatelů. Technologií, po které zatím Češi touží nejméně, je napojení na smysly a mozek.

Tyto technologie, které jsou již vyvíjeny, sice zajímají čtvrtinu respondentů, ale skoro třetina se jich spíše děsí. Lidé si budou muset pomalu zvykat na větší integraci technologií do běžného života,“ uvedl Martin Vařbuchta.

Průzkumu se zúčastnila tisícovka českých uživatelů ve věkovém rozpětí 15–70+ let. 

Graf 2 - Preference českých uživatelů ohledně technologií

Zdroj: Intel
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře