Průměrná vánoční útrata Slováků za elektroniku dosáhne 130 eur (Intel)

V kategorii PC a chytrých telefonů bude průměrná útrata dosahovat až 300 eur. Hitem letošních Vánoc na Slovensku budou kromě počítačů a telefonů například drony, nositelná elektronika a nejrůznější příslušenství.

Průměrná vánoční útrata Slováků za elektroniku dosáhne 130 eur (Intel)Průzkum společnosti Intel provedený mezi velkými prodejci elektroniky na slovenském trhu (Alza.sk, Mall.sk a Nay) ukázal, že slovenští spotřebitelé v tomto segmentu nakupují nakupují vánoční dárky v průměru za 130 eur. V kategorii počítačů a telefonů se pak průměrná útrata pohybuje okolo 300 eur.

Mezi dárky nad 200 eur dominují chytré telefony a notebooky, hlavně konvertibilní 'dva v jednom'. V nižší cenové kategorii jsou hitem zařízení pro péči a zdraví a tělo, hlavně chytré a fitness náramky a sport-testery,“ uvedl Martin Vařbuchta ze společnosti Intel.

Slováci budou podle průzkumu nakupovat i nejrůznější příslušenství v podobě selfie tyčí, sluchátek, externích baterií nebo disků. Hitem letošního roku budou i drony (v kategorii nad 200 eur) nebo malé domácí spotřebiče, kávovary nebo mixéry na smoothie.

Intel uvádí, že podobně jako v České republice trápí slovenské spotřebitele výběr správného dárku, a to podstatně více než nedostatek peněz nebo nedostatek času na nákupy.

Samotné nakupování podle oslovených prodejců kulminovalo během třetího prosincového týdne, ale začalo podstatně dříve – na konci října. Téměř polovina Slováků měla vše nakoupeno již počátkem prosince.

Průzkum dále zkoumal, jaké dárky nejčastěji dostanou slovenští muži, ženy, děti a náctiletí. V případě mužů půjde zejména o high-endovou počítačovou výbavu a příslušenství, stejně jako doplňky do auta nebo pro sport. Ženy pak nejčastěji dostanou konvertibilní notebooky, telefony, fitness náramky nebo kuchyňské spotřebiče.

Slovenské děti pod stromečkem často najdou vzdělávací tablety, sluchátka, herní konzole či stavebnice, jejich dospívající sourozenci pak počítače, herní konzole, telefony, selfie tyče, herní myši nebo akční kamery.

Sedm vánočních bestsellerů na Slovensku

 

Elektronika nad 200 eur

Elektronika do 200 eur

1.

chytré telefony

sport-testery a fitness náramky

2.

notebooky 2v1

levnější tablety

3.

herní konzole

levnější chytré telefony

4.

televíze

zařízení pro péči o tělo

5.

drony

malé domácí spotrebiče, kávovary, mixéry na smoothie

6.

chytré hodinky

doplnky: selfie tyče, sluchátka, externí baterie, disky

7.

fotoaparáty (zrcadlovky)

stavebnice

Zdroj: Intel

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře