Perfect Crowd: Cloudových služeb využívá již více než 40 % českých firem

Podle průzkumu mezi českými firmami nad 45 zaměstnanců ukázal na rostoucí podíl těch, které používají cloudové služby, přičemž v některých případech jde i o kritické firemní aplikace. Největší obavou respondentů je uložení dat za hranicemi republiky.

Perfect Crowd: Cloudových služeb využívá již více než 40 % českých firemČeské Radiokomunikace (ČRa) zveřejnily výsledky průzkumu, který pro ně vypracovala agentura Perfect Crowd. Šetření se týkalo využívání cloudových služeb v českých firmách a ukázalo, že nějakou formu cloudu u nás využívá již 41 % podniků s více než 45 zaměstnanci.

Pro srovnání z dotazování ČSÚ vyplývá, že nějaký typ cloudové služby v ČR využívá jen 15 % firem.

Typicky využívanou cloudovou službou v českých firmách jsou například CRM řešení nebo datová úložiště, podniky však cloud začínají využívat i pro kritické aplikace.

Ze zbylých 59 % firem, které cloud v současnosti nepoužívají, uvažuje o budoucí implementaci přibližně pětina (21 %). Hlavním argumentem pro případné nezavádění cloudu jsou obavy z nízké bezpečnosti dat.

Firmy se bojí umístění dat v zahraničí

Řada respondentů k tomu uvedla, že by jejich důvěru zvýšila možnost šifrování či osobní prohlídka technického zázemí datového centra.

Konkrétně šifrování je něco, co je pozitivně vnímáno většinou firem (77 %), které cloud naopak využívají. Samotné náklady na implementaci jsou pro firmy až druhořadé (31 %).

Celkem 73 % respondentů uvedlo, že se obává umístění citlivých firemních dat mimo území České republiky. Podle ČRa jde o nepřekvapivý výsledek, vezmou-li se v potaz nepříliš přehledné legislativní normy, aféry typu Snowden nebo neprůhlednost řady globálních cloudových služeb.


Průzkumu se zúčastnilo 130 v ČR působících firem s více než 45 zaměstnanci a obratem větším než 50 milionů Kč. Na otázky odpovídali ředitelé IT nebo lidé rozhodující o investicích do IT.

Zdroj: České Radiokomunikace
Úvodní foto: © dny3d - Fotolia.com

Komentáře