Panasonic: AI a hluboké učení pomohou v roce 2021 rozvoji bezpečnostních kamer

Rok 2021 bude podle odborníků znamenat nástup bezpečnostních kamer jako nenahraditelných pomocníků při plnění základních činností. Využití nalézají v celé škále odvětví, od kontroly nelegálních skládek až po monitoring dodržování rozestupů.

Panasonic: AI a hluboké učení pomohou v roce 2021 rozvoji bezpečnostních kamerSpolečnost Panasonic zveřejnila přehled trendů pro rok 2021 v oblasti bezpečnosti. V letošním roce očekává zejména nástup takzvané hyperautomatizace – v této oblasti podle firmy podpoří plnění základních činností zejména bezpečnostní kamery.

Panasonic uvádí, že brzy bude úkolem bezpečnostních kamer předpovídat chování zaznamenaných subjektů a upozorňovat na potenciální nebezpečné situace.

Reaktivní funkce se odsunou na druhou kolej, což podle odborníků znamená, že zaměstnanci ostrahy se budou moct soustředit na činnosti, které se bez lidské přítomnosti neobejdou.

Inteligentní kamery dále hrají zásadní roli při sběru dat, například pomocí technologie rozpoznávání obličeje. Řešení Panasonic už umí identifikovat tváře, a to i když lidé nosí sluneční brýle, pokrývky hlavy nebo roušku, případně pokud odvracejí obličej od kamery.

AI jako všestranný pomocník

Co se týče umělé inteligence a hlubokého učení, maloobchodníci je podle Panasonicu mohou využít například ke zlepšení zákaznické zkušenosti. Městské samosprávy je využijí například při monitorování provozu a při správě inteligentních parkovacích systémů.

Důležitou roli podle společnosti hraje technologie detekce pohybu pomocí umělé inteligence. Ta rozpoznává, zda jsou zaznamenané objekty lidé nebo vozidla, a umí dokonce rozlišovat mezi automobily, nákladními automobily, motocykly a jízdními koly.

Podle odborníků ji lze použít i k detekci vloupání, podezřelého chování lidí a skupin a směru pohybu předmětů – například v jednosměrných ulicích.

Udržitelnost ve výrobě i aplikaci

Panasonic dále uvádí, že řada firem se v dnešní době snaží automatizovat maximum svých obchodních i IT procesů. Technologie jako umělá inteligence, strojové učení, robotická automatizace procesů (RPA) a inteligentní obchodní software získají na důležitosti

Tento trend je podle odborníků patrný také v oblasti bezpečnostních kamer. Stávají se ještě optimalizovanějšími řešeními, která zachycují a analyzují scénáře za součinnosti minimálního počtu personálu.

Co se týče otázky životního prostředí a udržitelnosti, na jedné straně je podle společnosti kladen větší důraz na kvalitní a férové výrobky, které díky své dlouhé životnosti šetří zdroje i peníze. A na druhou stranu kamery s AI mohou okamžitě pomoci chránit životní prostředí.

Panasonic v tomto kontextu nastiňuje, že takové kamery mohou například identifikovat pytláky v přírodních rezervacích, odhalit vytváření skládky a nahlásit padlé stromy nebo výskyt požáru.

Využití v pandemické situaci

Aplikace hlubokého učení lze v neposlední řadě použít zejména pro organizační úkoly v kontextu současné pandemie, jako monitoring dodržování rozestupů nebo nošení roušek. Podle Panasonicu jsou také užitečné v nemocnicích, zvláště když je personál přetížen.

Aplikace dle odborníků například pozná, když pacient spadne a potřebuje pomoc. AI-motor umožňuje spouštění alarmů na základě předdefinovaných parametrů s vyšší přesností než kdykoli předtím.

Pomoci mohou například v situace, když události probíhají jinak, než se očekávalo, nebo se odchylují od normálu. V budoucnu bude podle Panasonicu možné propojit záznam z kamery se zvukovým záznamem. Kamera pozná, když se shromáždí dav nebo se rozdělí, protože zazní rána.

Zdroj: Panasonic
Úvodní foto: © agsandrew - Fotolia.com

Komentáře