Objem přenosů v datacentrech se za pět let trojnásobní (Cisco)

Více než tři čtvrtiny těchto přenosů mají tvořit cloudové služby, dnes je to lehce přes polovinu. Studie dále hodnotila připravenost pevných a mobilních sítí na pokročilé cloudové služby. České pevné sítě obstály.

Objem přenosů v datacentrech se za pět let trojnásobní (Cisco)Společnost Cisco zveřejnila svou prognózu vývoje trhu cloudových služeb v příštích pěti letech. Studie s názvem Cisco Global Cloud Index (2013 – 2018) předpovídá rapidní růst využívání cloudových služeb a s ním spojené zvýšení objemu dat v datacentrech. Objem přenosů v datových centrech se má zvýšit téměř trojnásobně, přičemž 76 % celkového provozu mají tvořit právě cloudové služby.

Polovina světové populace má mít v roce 2018 přístup k internetu z domova a 53 % těchto lidí bude podle studie pro svá data používat veřejná cloudová úložiště. Každý z nich má měsíčně vygenerovat 811 megabajtů přenesených dat, tedy 4,4krát více, než to bylo v roce 2013, kdy tato hodnota dosáhla 186 megabajtů na uživatele měsíčně.

Zatímco v roce 2013 dosáhl objem dat přenesených v datových centrech po celém světě 3,1 zettabajtu ročně, v roce 2018 to bude již 8,6 zettabajtů.

Provoz generovaný cloudovými službami roste podle studie ještě rychlejším tempem. Zatímco v roce 2013 tvořil cloud 54 % přenosů v datových centrech, v roce 2018 to bude již 76 %.

„Pod pojmem cloud si lidé obvykle představí veřejně dostupné cloudové služby nebo úložiště. Naše data ale ukazují, že i do budoucna bude těžiště ležet v privátním cloudu. Téměř 70 % všech cloudových úloh se bude v roce 2018 odehrávat v zóně privátního cloudu,“ uvedl ke studii Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

České pevné sítě připraveny na pokročilé služby

Studie dále zmapovala připravenost na využívání různých kategorií cloudových služeb v jednotlivých regionech a zemích, včetně České republiky. Míra „připravenosti na cloud“ je spojena s latencí a rychlostí stahování a odesílání dat pevných i mobilních sítí. Studie u ní rozlišuje tři kvalitativní kategorie:

Připravenost na základní cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: do 750 kb/s; Rychlost odesílání: do 250 kb/s; Latence: nad 160 ms
  • Příklad uživatelských služeb: jednoduchý streaming videa/hudby, textová komunikace, procházení webu
  • Příklad firemních služeb: webové konference, cloudový systém pro online vzdělávání, VoIP

Připravenost na středně pokročilé cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: 751 – 2 500 kb/s; Rychlost odesílání: 251 – 1 000 kb/s; Latence: 159 - 100 ms
  • Příklad uživatelských služeb: řízení chytrých domů, práce s multimédii, streamování HD videa a hudby
  • Příklad firemních služeb: využívání ERP/CRM systémů, telekonference prostřednictvím IP, videokonference

Připravenost na pokročilé cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: > 2 500 kb/s; Rychlost odesílání: > 1 000 kb/s; Latence:
  • Příklad uživatelských služeb: vzdělávání přes internet, využívání internetu k lékařským úkonům, HD video chat
  • Příklad firemních služeb: virtuální kanceláře, HD audio a videokonference

Studie uvádí, že české pevné sítě již v tuto chvíli splňují podmínky pro využívání pokročilých cloudových služeb. Mobilní připojení se parametrům pro pokročilé služby blíží. V podobné situaci jsou sítě v okolních zemích regionu.

Celá studie Cisco Global Cloud Index (2013 – 2018)  je dostupná zde.

Zdroj: Cisco
Úvodní foto: © Woody - Fotolia.com

Komentáře