Nielsen: České domácnosti jsou nasyceny notebooky, mnohdy je suplují jinými zařízeními

Notebook má doma 48 % všech českých domácností a 66 % domácností obývaných lidmi ve věku 15-54 let. V obou případech míra vybavenosti stagnuje, zatímco u novějších typů zařízení, zejména chytrých telefonů, roste.

Nielsen: České domácnosti jsou nasyceny notebooky, mnohdy je suplují jinými zařízenímiSpolečnost Nielsen Admosphere zveřejnila nové kvartálu výsledky svého Kontinuálního výzkumu sledujícího české domácnosti. Z dat za druhé čtvrtletí letošního roku vyplývá, že české domácnosti lze dnes označit za technologicky dobře vybavené, přinejmenším co se týče například notebooků nebo chytrých telefonů.

Notebook už má dnes doma 66 % domácností, kde je alespoň jeden člen ve věku 15-54 let. Míra vybavenost tímto zařízením podle Nielsen Admosphere poslední dobou spíše stagnuje. Důvodem může být skutečnost, že notebooky v domácnostech mnohdy úspěšně suplují například chytré telefony, tablety nebo dokonce chytré televize.

Právě chytrý telefon je v současnosti nejrychleji posilujícím přístrojem. Oproti druhému kvartálu 2013, kdy jej doma mělo jen 32 % domácností s alespoň jedním členem ve věku 15-54 let, ho lze dnes najít už v 57 % domácností. Postupně posiluje též tablet, který má doma téměř čtvrtina těchto domácností.

Rozšíření chytrých TV se oproti roku 2013 zdvojnásobilo, nyní je jimi vybaveno 14 % domácností. Pokles naopak zaznamenává stolní počítač, který se z 56 % v roce 2013 dostal letos na 47 %.

Graf 1 - Vybavenost českých domácností (15-54 let)

Zdroj: Nielsen Admosphere

Poněkud jiné výsledky nabízí pohled na čísla za všechny domácnosti (tedy bez omezení věku jejich členů). Vzhledem k tomu, že v tomto vzorku jsou zahrnuti i lidé ve věku 55 a více let, kteří moderní technologie využívají méně, je zde vybavenost těmito přístroji znatelně nižší.

Trendy však zůstávají stejné – notebook jakožto nejčastější moderní zařízení v domácnostech stagnuje (letos jej má doma 48 % domácností), vybavenost stolními počítači klesá a nejmodernější technika jako chytré telefony, tablet a chytré TV naopak posiluje. Chytrý telefon nyní najdeme v 39 % domácností, tablet v 17 % a chytrou televizi v 11 %.

Graf 2 - Vybavenost českých domácností (bez omezení)

Zdroj: Nielsen Admosphere
Úvodní foto: © CLIPAREA.com - Fotolia.com

Komentáře