Na nebi bude rušno, Gartner očekává silný růst globálního trhu dronů

Analytici z Gartneru předpovídají, že se v roce 2017 celosvětově prodají 3 miliony osobních a komerčních dronů. Místo doručování zásilek však budou komerční stroje spíše prohlížet plynovody.

Na nebi bude rušno, Gartner očekává silný růst globálního trhu dronůSpolečnost Gartner ve své nové prognóze počítá se silným růstem globálního trhu osobních a komerčních dronů. V roce 2017 se mají prodat 3 miliony těchto strojů v hodnotě přesahující 6 miliard dolarů, což v obou případech představuje meziroční nárůst o více než třetinu. V roce 2020 má hodnota trhu přesahovat 11 miliard dolarů.

Gartner uvádí, že popularitě civilních dronů (ty vojenské jsou úplně jiná kapitola) neuškodila ani současná nebo nová regulace ze strany jednotlivých států. Trh má v příštích letech pokračovat v silném růstu, byť budeme svědky odlišné dynamiky ve spotřebitelském a komerčním segmentu.

Na druhou stranu, hranice mezi spotřebitelskými a komerčními stroji se podle Gartneru postupně stírají a zejména high-endové osobní modely začínají být využívány i v podnikové sféře, neboť svou výbavou zcela vyhovují požadavkům a jsou levnější než ryze komerční stroje.

Pošťák Dron je stále hudbou budoucnosti

A k čemu se drony nejvíce využívají? Pomineme-li zábavu (osobní stroje tvoří drtivou většinu prodaných kusů), hlavní využití v komerční sféře drony nacházejí při inspekci ropovodů, plynovodů, dolů nebo přenosových soustav. K tomuto účelu je používáno 30 % komerčních strojů.

Pozornost širší veřejnosti sice zaujaly testy doručování osobních zásilek prováděné Amazonem (nebo tuzemským Mallem, abychom nechodili daleko), ale podle Gartneru potrvá ještě roky, než se tento způsob využití dronů rozšíří.

V cestě stojí řada logistických a legislativních překážek a ještě v roce 2020 má „letecká pošta“ tvořit jen necelé procento komerčního trhu. Mnohem pravděpodobněji se tedy setkáme s dronem poletujícím okolo stožárů vysokého napětí než přistávajícím s balíčkem v rezidenční čtvrti.

Tabulka 1 – Prognóza vývoje trhu osobních a komerčních dronů z hlediska tržeb (miliony dolarů)

 

2016

2017

Osobní

1,705

2,362

Komerční

2,799

3,687

Celkové tržby

4,505

6,049

Meziroční růst

35,5 %

34,3 %

Zdroj: Gartner

Tabulka 2 – Prognóza vývoje trhu osobních a komerčních dronů z hlediska prodaného objemu (miliony jednotek)

 

2016

2017

Osobní

2,041

2,817

Komerční

110

174

Celkový prodej

2,152

2,991

Meziroční růst

60,3 %

39,0 %

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: DJI

Komentáře