Možnost příjmu televizního vysílání po internetu využívá jen 7 % českých domácností

Nové možnosti příjmu televizního vysílání v ČR zatím prohrávají s tradičním zemským vysíláním (DTT) a jen 8 % domácností zvažuje přechod na jinou platformu. Kromě toho, že je DTT zdarma, přináší spotřebitelům podle Českých Radiokomunikací i další výhody.

Možnost příjmu televizního vysílání po internetu využívá jen 7 % českých domácnostíZemské digitální vysílání (DTT) je v ČR stále klíčovou platformou. Potvrdil to výzkum společnosti České Radiokomunikace zaměřený na příjem televizního vysílání. Tuto platformu využívá více než polovina (58 %) domácností, přičemž počet zájemců o využívání DTT navíc meziročně narůstá.

Pro české domácnosti je u DTT silným argumentem bohaté zastoupení televizních programů, snadná dostupnost signálu na celém území ČR a také bezplatný příjem. I v případě přechodu z analogového na digitální vysílání, kdy došlo k mírnému poklesu diváků využívající terestrické vysílání, se ukázalo, že domácnosti se po určitém zaváhání opět vracely k bezplatnému DTT.

Druhým nejčastějším způsobem televizního příjmu je satelit, který využívá 26 % českých domácností. Kabelovou televizi využívá 24 % dotazovaných a zatím jen 7 % tuzemských domácností využívá platformu IPTV, tedy příjem televizního vysílání přes internet.

Velká většina domácností (cca. 70 %) využívajících DTT platformu přijímá signál prostřednictvím zabudovaného tuneru v televizoru, zbývajících 30 % využívá Set-Top-Box (STB). Podíl STB stále klesá a je zřejmé, že tato zařízení byla využívána zejména v rámci přechodu z analogového na digitální vysílání.

Platforma DTT podle ČRa stále přináší více výhod než ostatní platformy. Kromě toho, že je zdarma, u ní nejsou například nutné smluvní závazky a objednávání služeb, stejně jako není nutné využívání přijímacích zařízení dodávaných poskytovatelem služby.

Dalším argumentem je vzrůstající dostupností interaktivních OTT služeb prostřednictvím HbbTV. V souvislosti s přechodem na nový standard digitálního vysílání (DVB-T2) jen 8 % diváků uvažuje o přechodu na alternativní platformu.

Zdroj: České Radiokomunikace
Úvodní foto: © happysunstock - Fotolia.com

Komentáře