Microsoft: Loňský rok se nesl v duchu zásadní a trvalé změny způsobu práce

Čas strávený na schůzkách se vloni vlivem pandemie více než zdvojnásobil, bezmála tři čtvrtiny zaměstnanců si však přejí zachování flexibilní možnosti práce na dálku i do budoucna.

Microsoft: Loňský rok se nesl v duchu zásadní a trvalé změny způsobu práceSpolečnost Microsoft publikovala uveřejnila závěry a výsledky každoročního průzkumu Work Trend Index. Report s názvem Další zásadní změnou je hybridní způsob práce – jsme na to připravení? představuje sedm trendů v hybridním způsobu práce.

Výsledky průzkumu podle analytiků naznačují, že lídři v byznyse by měli odolat tendenci vidět hybridní práci jako tradiční způsob práce. Přechod na hybridní způsob práce bude totiž vyžadovat přehodnocení dosavadních způsobů.

Rozhodnutí, která uděláte dnes, budou mít vliv na vaši organizaci i v dalších letech. Současná situace vyžaduje jasnou vizi a pohled do budoucnosti,“ komentuje Jared Spataro, viceprezident společnosti a prezident pro Microsoft 365.

Před obrazovku, ale lidštěji

Trendy spolupráce v Microsoft Teams a Outlook podle společnosti naznačují, že naše pracovní vztahy se omezily, ale hybridní práce je oživí. Čas strávený na schůzkách se globálně více než zdvojnásobil.

Zároveň v únoru letošního roku bylo doručeno o 40 miliard e-mailů více v porovnání s minulými roky. Práce dle Microsoftu ovšem získala lidštější stránku – téměř 40 % respondentů tvrdí, že se cítí pohodlněji a více se osobně ponořili do práce.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 73 % dotazovaných chce, aby i nadále měli flexibilní možnost práce na dálku. Zveřejňování pracovních nabídek týkajících se práce na dálku na LinkedIn se po dobu pandemie podle Microsoftu zvýšilo více než 5krát.

Více než 40 % globální pracovní síly zároveň podle reportu zvažuje tento rok odchod od zaměstnavatele a 46 % se nyní plánuje přestěhovat, jelikož mohou pracovat vzdáleně.

Budování digitálních mostů se zaměstnanci

Zpráva představuje též sedm trendů hybridního způsobu práce. Z nich například vyplývá, že flexibilní způsob práce tu zůstane a manažeři, lídři a vedoucí pracovníci, kteří nejsou v kontaktu se zaměstnanci, musí svůj přístup změnit.

Microsoft varuje, že vysoká produktivita maskuje vyčerpanou sílu, čímž je ohrožená zejména generace Z. Snižující se vzájemné pracovní vztahy a kontakty zároveň ohrožují inovace. Pozitivním zprávou ale podle reportu je, že talent je všude ve světě hybridní práce.

Během této pandemie jsme zaznamenali zásadní zrychlení určitých trendů, které jsme viděli již před Covid-19. Jedním z nejzajímavějších je pravděpodobně nárůst práce na dálku,“ říká Karin Kimbrough, vedoucí ekonomka, LinkedIn.

Jako příležitost, která vznikla díky práci na dálku a pohybu talentů, uvidíme rozšíření dovedností v celé Evropě. Teď je ten správný čas na to, aby lídři v byznyse využili příležitosti a získali přístup k různým dovednostem a talentům, které předtím neměli k dispozici,“ uzavírá.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: fizkes / stock.adobe.com

Komentáře