Microsoft: Česko a Češi musí zabrat v klíčových digitálních dovednostech

Studie IDC pro Microsoft odhalila, že české firmy podceňují možné problémy vyplývající z nedostatečných digitálních dovedností svých zaměstnanců. Společnostem přitom chybí řada expertů na digitální problematiku.

Microsoft: Česko a Češi musí zabrat v klíčových digitálních dovednostechZe zprávy IDC pro společnost Microsoft vyplynulo, že česká společnost čelí hned několika digitálním výzvám. Vedle absence individuálních dovedností a kvalifikovaných talentů jde i o pomalé tempo digitální transformace či celkové podceňování situace.

Studie zkoumala téma digitálních dovedností z pohledu zaměstnavatelů v šesti zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Mimo jiné odhalila, že v regionu je nutné zvýšit investice do lidí a jejich digitálních dovedností, které v blízké budoucnosti budou na trhu práce patřit k nejhodnotnější měně.

Chybí kvalifikovaní experti

IDC dále uvádí, že firmy mají stále větší problém najít zaměstnance s digitálními dovednostmi, především pak v souvislosti s přechodem do cloudu. V provozu i v personálních a finančních odděleních chybí experti na podnikovou architekturu či analýzu velkých dat.

Podle Microsoftu je paradoxní, že nedostatek digitálních dovedností není v ČR ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy vnímán tak urgentně. Podíl práce vyžadující znalost umělé inteligence, robotiky a internetu věcí se přitom stále zvyšuje.

Zvyšování kvalifikace je bezprostřední reakcí na probíhající technologickou a ekonomickou transformaci. Firmy ale stále ještě tráví hodně času zkoumáním tvrdých dovedností,“ říká Rudolf Urbánek, generální ředitel Microsoft Česká republika a Slovensko.

Urbánek upozorňuje, že je čas změnit přístup a zaměřit se i na měkké dovednosti zaměstnanců, jejich schopnost učit se a pochopit nové znalosti, aby vytvořili pracovní sílu, která se může vyvinout v nová pracovní místa budoucnosti.

Rekvalifikace je nedostatečná

Ze studie vyplývá, že dnes již necelá polovina tuzemských firem (46 %) má zavedené určité programy rekvalifikace (vs. 53,4 % coby průměr zemí CEE). Tyto programy se však často zaměřují na pracovníky, kteří již mají nějaké digitální dovednosti.

Microsoft proto varuje, že v budoucnu se mohou ještě dále zvýšit rozdíly mezi vysoce kvalifikovanými odborníky a pracovníky bez významných digitálních zručností a zkušeností. „V Microsoftu velmi citlivě vnímáme zvětšující se mezeru mezi dovednostmi současníků a potřebami pracovníků budoucnosti,“ uvádí Urbánek.

Z tohoto důvodu již nyní nabízíme celou řadu aktivit na podporu celoživotního vzdělávání, s cílem zvýšit odborné a digitální dovednosti pracovníků a pomoci je tak připravit na potřeby budoucího trhu práce,“ dodává.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Komentáře