Microsoft: České firmy se zatím nacházejí ve fázi experimentování s umělou inteligencí

Ačkoliv se podle nedávného průzkumu Microsoftu do experimentování s umělou inteligencí pustilo již 70 % oslovených českých firem, její nasazení do ostrého provozu je zatím ještě poměrně vzácné.

Microsoft: České firmy se zatím nacházejí ve fázi experimentování s umělou inteligencíSpolečnost Microsoft na základě svého nového průzkumu Byznys ve věku umělé inteligence uvádí, že jakkoliv českým firmám nechybí nadšení ohledně umělé inteligence (AI), zatím se projevuje spíše v laboratořích než v obchodní praxi.

Řada tuzemských organizací nemá stanovenou strategii ani obchodní scénáře, jak s AI naložit, a s jejím využíváním a aplikováním mírně zaostávají za jinými zeměmi. Pozitivní zprávou je, že 70 % tuzemských firem s využitím AI alespoň experimentuje.  

Evoluce místo revoluce

České firmy se zatím spíše než na inovace zaměřují na zlepšení existujících firemních procesů. Se strategickým využitím umělé inteligence firmy naopak spíše vyčkávají a minimálně v krátkodobém výhledu výrazně zaostávají za průměrem.

Z průzkumu dále vyplývá, že dvouciferně rostoucí firmy zavádějí AI rychleji. Celkem 38 % z těchto podniků již aktivně pracuje na zavádění umělé inteligence a 90 % z nich plánuje do tří let investovat do rozvoje umělé inteligence v rozhodovacích procesech.

Lidé jsou, chybí vize

Vedle schopnosti přizpůsobit se rychle se měnícím tržním podmínkám (60 %) je hlavní překážkou při zavádění AI v českých firmách chybějící strategie pro AI (44 %) a nouze o konkrétní nápady, jak může AI přinést přidanou hodnotu zákazníkům (44 %).

Microsoft dodává, že že zatímco v jiných zemích, kde průzkum probíhal, mezi tři hlavní výzvy při zavádění AI často patří nedostatek talentovaných lidí (39 %), firmy v České republice obecně řeší spíše nedostatek vize.

Graf: Připravenost českých firem na umělou inteligenci

Microsoft: Připravenost českých firem na AI


Průzkum Byznys ve věku umělé inteligence proběhl v lednu 2019 na vzorku 1 150 respondentů ze 13 zemí. V České republice se do průzkumu zapojilo 100 šéfů firem nad 250 zaměstnanců.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: @ Laurent - Fotolia.com

Komentáře