Mercury Research: AMD mírně ukrojilo z podílu Intelu v x86 procesorech

Intel však stále drží více než 80% podíl na trhu. Obě firmy se nyní snaží prosadit v segmentu tabletů.

Mercury Research: AMD mírně ukrojilo z podílu Intelu v x86 procesorechRozdělení trhu x86 procesorů se v letošním prvním čtvrtletí nijak dramaticky nezměnilo. AMD si díky prodeji herních konzolí mírně meziročně polepšilo z 14,3 % na letošních 16,9 %, zatímco podíl Intelu naopak mírně poklesl z loňských 85,2 % na 82,8 %.

AMD pomohlo zejména to, že poklesl podíl PC v rámci zařízení používajících x86 procesory, zejména ve prospěch herních konzolí, které stojí za přibližně čtvrtinou celkového podílu AMD.

Intel se naopak nově spoléhá na čipy do tabletů, jichž ve čtvrtletí prodal přibližně 5 milionů a za celý rok očekává prodej ve výši 40 milionů kusů. Do segmentu se snaží dostat i AMD a zatímco ceny tabletů s čipy od Intelu začínají už na 99 dolarech, AMD míří výše do zařízení využívajících Windows. Segmentu tabletů však dominuje výrobce ARM.

Podle Deana McCarrona, analytika ve společnosti Mercury Research, byly celkové prodeje PC čipů v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání stejné. Čipů do stolních zařízení se prodalo o 1 % více, ale těch do notebooků naopak o 2 % méně. K poklesu došlo u čipů pro x86 servery.

Co se týče blízké budoucnosti, AMD chce zamířit do vyšších produktových řad. Během druhého kvartálu letošního roku by se na trhu měla objevit PC postavená na nových čipech Kaveri a Beema, stejně jako tablety s novými čipy Mullins.

Intel pak spouští výrobu čipů pro PC i tablety pomocí 14nm procesu. Jako první se na trh dostanou 14nm Broadwelly pro PC a servery, a to ještě v průběhu letošního roku.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře