Mediaresearch: Většina Čechů nakoupí dárky v e-shopech do konce listopadu

Průzkum ukázal, že tři čtvrtiny české internetové populace chce nakupovat vánoční dárky v e-shopech. Nakupující spěchají - většina (57 %) chce mít nakoupeno do konce listopadu.

Mediaresearch: Většina Čechů nakoupí dárky v e-shopech do konce listopaduPředvánoční průzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a agentury Mediaresearch se ptal spotřebitelů na nákup vánočních dárků v e-shopech. Jeho výsledky ukázaly, že většina internetové populace, konkrétně 77 %, chce dárky nakupovat on-line. Většinu dárků zde chce nakoupit 29 % a úplně všechny 2 % respondentů.

Na otázku, kdy nakoupí většinu vánočních dárku na internetu, odpovědělo 10 % dotazovaných, že již do konce října. Hlavní část objednávek pak na e-shopy čeká v průběhu listopadu, kdy plánuje mít nakoupeno celkem 57 % zákazníků. Dalších 33 % spotřebitelů pak odešle svůj nákupní košík mezi 1. a 10. prosincem.

Téměř 80 % českých uživatelů internetu letos plánuje nakoupit vánoční dárky z pohodlí domova,což potvrzuje trend stále se zvyšující popularity nákupů v e-shopech,“ uvedl k výsledkům průzkumu ředitel APEK Jan Vetyška

Přestože jsou největší e-shopy schopné dodávat zboží prakticky až do Štědrého dne, většina zákazníků chce mít jistotu širokého výběru a včasného dodání zboží a volí tedy online nákup již do konce listopadu, což lze jedině doporučit," dodal.

V letošním roce dojde podle APEK k dalšímu nárůstu vánočních obratů české e-komerce. Asociace očekává, že v období od října do Štědrého dne tuzemské e-shopy utrží minimálně 21,5 miliardy Kč. V loňském roce to bylo 18,5 miliardy.

Graf - Kdy se čeští uživatelé internetu chystají nakupovat dárky

Výzkumu se zúčastnil vzorek 516 respondentů reprezentujících českou internetovou populaci.

Zdroj: APEK
Úvodní foto: © 3ddock - Fotolia.com

Komentáře