McKinsey: Až 52 % pracovních míst v České republice může být zautomatizováno

Zpráva společnosti McKinsey uvádí, že česká digitální ekonomika aktuálně roste rychleji než v pěti největších zemích Evropské unie. V pokročilých digitálních schopnostech však Češi výrazně zaostávají za evropskými digitálními šampiony.

McKinsey: Až 52 % pracovních míst v České republice může být zautomatizovánoSpolečnost McKinsey zveřejnila výsledky studie zabývající se potenciálem digitální ekonomiky v České republice. Zpráva uvádí, že podíl digitální ekonomiky na HDP je v ČR aktuálně vyšší (7,8 %) než u pěti největších zemí Evropské unie (6,9 %).

McKinsey dodává, že česká digitální ekonomika rovněž roste rychleji než u největší evropské pětky (6,6 % oproti 3,1 % ročně) a zároveň předbíhá ekonomiku tradiční. Růst tuzemské digitální ekonomiky také překonává středoevropský průměr, který činí 6,5 %.

Největší prostor pro automatizaci na světě

Studie podotýká, že Česká republika patří mezi země s největším prostorem pro automatizaci na světě. „V současné době existují technologie, které v Česku umožňují automatizaci 52 % pracovních aktivit,“ vysvětluje Dan Svoboda, managing partner v McKinsey.

Zároveň dodává, že do roku 2030 bude 24 % pracovních činností v ČR automatizováno, což odpovídá cca 1,1 milionu pracovních míst. Dopad na zaměstnanost a produktivitu bude podle McKinsey záviset na připravenosti pracovníků a struktuře ekonomiky.

V digitalizaci vedou banky, veřejný sektor zaostává

Společnost uvádí, že ve většině odvětví Česká republika v míře digitalizace předstihuje ostatní země v regionu. V sektoru finančních služeb či výroby pak v tomto směru podle McKinsey předčí i nejvýkonnější ekonomiky v EU.

Naopak nízkou úroveň digitalizace vykazuje veřejný sektor včetně zdravotnictví, školství a státní správy. Právě státní správa má však podle studie značný potenciál automatizace, kdy je možné automatizovat až 43 % pracovních míst.

Je nutné rozvíjet technologické dovednosti

McKinsey očekává, že jak firmy začnou postupně zapojovat digitální technologie, vzroste poptávka po IT expertech, programátorech nebo vědeckých výzkumnících. Zároveň se projeví potřeba rozvíjet technologické dovednosti i u současných zaměstnanců.

Studie odhaduje, že do roku 2030 vzroste poptávka po tomto typu dovedností o více jak polovinu. V pokročilých digitálních schopnostech však Češi podle McKinsey výrazně zaostávají za evropskými digitálními šampiony, což jsou například skandinávské země či Benelux.

Zdroj: McKinsey
Úvodní foto: j-mel @ fotolia.com

Komentáře