Mallpay: Většina Čechů plánuje za dárky utratit 12 500 Kč, o 1 500 méně než loni

Většina Čechů plánuje za dárky utratit méně než loni, polovina uvítá možnost zaplatit až po Vánocích. Mezi hlavními důvody volby odložené platby Češi uvádějí strach z neočekávaných výdajů.

Mallpay: Většina Čechů plánuje za dárky utratit 12 500 Kč, o 1 500 méně než loniFintech Mallpay informuje, že o letošních Vánocích Češi poprvé po dlouhé době plánují utratit za dárky méně než předchozí rok – a to průměrně 12 500 Kč. Důvodem je strach z neočekávaných výdajů na konci roku.

Možnost zaplatit za dárky až po Vánocích by dle průzkumu uvítalo 51 % lidí, což je nejvíce od doby, kdy tento parametr Mallpay sleduje. Celkem 23 % z nich zmiňuje, že tuto možnost skutečně využije, skoro 62 % dotázaných si pak myslí, že by e-shopy měly tuto možnost zdarma nabízet jako standardní součást svých služeb.

Mezi hlavními důvody volby odložené platby Češi uvádějí z 61 % strach z neočekávaných výdajů spojených s růstem cen a nákladů na bydlení na konci roku, ve 45 % zmiňují čekání na výplatu a vánoční prémie.

Stejné množství – 42 % – chce využívat nákup zboží v akci, přestože nemá výplatu ještě na účtu, 39 % ocení možnost vrátit nevhodné dárky, aniž by za ně bylo nutné platit dopředu.

Zájem o odložené platby stabilně roste

Mallpay dále uvádí, že strach z neočekávaných výdajů se letos propíše i do chuti utrácet. Podle Mallpay se naprostá většina oslovených chce vejít do 12 500 Kč. Alespoň 20 000 Kč za dárky utratí asi 9 % lidí, 6 % dotázaných očekává útratu nad 30 000 Kč.

Rozpočty českých domácností budu letos napnuté nejvíce za poslední roky – rostoucí ceny potravin, nákladů na bydlení i energií zvyšují riziko nenadálých výdajů. A jak je zřejmé, už teď začínají být Češi v plánování vánočních útrat opatrní,“ zmiňuje Adam Kolesa, CEO Mallpay.

Kolesa v neposlední řadě očekává, že posun splatnosti na leden letos využije asi čtyřikrát více klientů. Celkem by se tak mohla podílet asi na 3 % až 4 % všech vánočních nákupů.

Zdroj: Mallpay
Úvodní foto: Mall Pay

Komentáře