Kaspersky: Za poklesem útoků DDoS stojí pravděpodobně větší zájem o těžbu kryptoměn

Počet detekovaných útoků DDoS v posledním čtvrtletí 2020 mezikvartálně klesl téměř o třetinu. Výrazný propad těchto útoků si podle odborníků lze vysvětlit rostoucím zájmem o těžbu kryptoměn.

Kaspersky: Za poklesem útoků DDoS stojí pravděpodobně větší zájem o těžbu kryptoměnSpolečnost Kaspersky uvádí, že analytici zaznamenali na konci loňského roku mírný meziroční nárůst počtu útoků DDoS, při nichž zločinci zneužívají napadená zařízení k zahlcování konkrétních serverů a vyřazování internetových stránek z provozu.

V posledním čtvrtletí 2020 se odehrálo o 10 % více takových útoků než ve stejném období roku 2019. Ve srovnání se třetím čtvrtletím 2020 ovšem poklesl počet těchto útoků o 31 %, přičemž i ve třetím čtvrtletí nastal mezikvartální pokles.

Odborníci se domnívají, že tento pokles zájmu o útoky DDoS může souviset s nárůstem hodnoty kryptoměn. Kvůli němu se totiž kyberzločinci pravděpodobně rozhodli „přestavět“ některé jimi ovládané sítě infikovaných počítačů a využít jejich výpočetní sílu k těžbě kryptoměn.

Trend bude pokračovat i letos

Dokazují to také statistiky Kaspersky Security Network. V průběhu roku 2019, stejně jako začátkem roku 2020, klesal počet kryptominerů. Od srpna 2020 se ale tento trend změnil, přičemž výskyt tohoto druhu malwaru mírně rostl a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl ustálené hodnoty.

Oblast DDoS útoků v současnosti ovlivňují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se lidé stále víc spoléhají na stabilní fungování on-line prostředků a služeb, které se proto stávají lákavým cílem kyberzločinců a jejich DDoS útoků,“ popisuje Alexey Kiselev, manažer pro rozvoj podnikání v týmu Kaspersky DDoS Protection.

S prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn však pro ně může být výhodnější infikovat některá zařízení těžebními programy. Ve výsledku vidíme, že celkový počet útoků DDoS ve 4. čtvrtletí zůstal celkem stabilní, a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021,“ dodává.

Graf – Počet kryptominerů zjištěných v roce 2020

Počet kryptominerů zjištěných v roce 2020

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře